A napokban ismét különleges égi jelenségnek lehetünk szemtanúi! A C/2017 T2 (PanSTARRS) nevű üstökös alig több, mint egy teliholdátmérőnyivel halad el a Nagy Medve csillagképben található Szivar-galaxis mellett!
A titokzatos üstökösök mindig is ámulatba ejtették rejtelmeikkel a csillagászokat.
Varázsuk lebilincselő, gondoljunk csak az 1996-os Hale-Boppra, már aki emlékezhet rá. Sajnos azóta az északi féltekén nem volt szerencsénk igazán látványos, szabad szemmel is kirívó üstököshöz.
Már nagyon várja mindenkit, hogy felbukkanjon egy szerencsés jelölt!
Többször is felmerült az évek során egy-egy nagyreményű objektum, de sajnos egyik se váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Bizony, az üstökösök amilyen lenyűgözőek tudnak lenni, gyakran olyan szeszélyesek és kiszámíthatatlanok. Például 2013-ban az évszázad üstököseként emlegetett C/2012 S1 (ISON), amit az egész világ várt vissza a Nap mögül, látványosan hullott darabokra a csillagunkhoz túl közel érvén, de idén már a C/2019 Y4 (ATLAS) üstökös is széthullott a szemünk láttára.
A C/2017 T2 (PanSTARRS) üstökös neve elsőre kissé furcsának tűnik, nevet várnánk és nem bonyolult számkódokat. Ez a látszólagos bonyodalom azért van, mert annyi üstököst fedeznek fel évente, hogy nem lehetne mindegyiknek külön nevet adni, szóval ez feltétlenül jó hír!
A neve pedig nagyon is sok mindent elárul az égitestről: a kezdő ‘C’ azt jelenti, hogy hosszú periódusú, azaz legalább 200 év alatt kerüli meg a Napot.
Konkrétan ez az üstökös egyhamar vissza se tér hozzánk, periódusideje 450 ezer év! A ‘2017 T2’ a felfedezése időpontját jellemzi: ezt az üstököst már 2017-ben felfedezték, mikor még éppen csak elhagyta az Uránuszt!
A T betű arra utal, hogy október első félhónapjában fedezték fel, a 2-es szám pedig arra, hogy ebben a félhónapban üstökösünk már a második ilyen felfedezett égitest volt.Ezután jönne zárójelben a felfedező neve, ami jelen esetben elég furcsa személynévnek tűnik.
Így is van, PanSTARRS nem egy különleges nevű személy, hanem a felfedező üstökösvadász távcsőhálózat mozaikszava. Kifejezetten erre a célra épült két darab 1,8 méter tükörátmérőjű amerikai távcső Hawaii-on.
Feladatuk 2010 óta a mozgó objektumok (üstökösök, aszteroidák) felfedezése nagy égterületek fényképezése közben.
Így ügyeljünk arra, hogy ha PanSTARRS néven hivatkozunk egy üstökösre, egyáltalán nem egyértelmű, hogy melyikre is gondolunk, hiszen rengeteg ilyen nevű üstököst fedezett fel a hálózat!
A csúnya számok és kódok az üstökösnév elején ezért szükségesek az egyértelmű megkülönböztetéshez.
A mostani C/2017 T2 (PanSTARRS) május 4-én érte el napközelségét (perihéliumát), azaz azt a pontot a pályáján, amikor a legközelebb tartózkodik a Naphoz.
Ez azért fontos időpont az üstökösök életében, mert ekkor éri őket legintenzívebben a Nap sugárzása, így ekkor párolognak, füstölögnek és fénylenek ők is a legjobban, akár gyönyörű csóvát formálva maguk mögött.
A PanSTARRS még ekkor is a Mars pályáján kívül tartózkodik, nem merészkedik csillagunkhoz túlzottan közel. Azonban nem csak az elengedhetetlen a gyönyörű látványhoz, hogy elég fényes legyen maga az üstökös - nekünk is közel kell lennünk éppen ekkor a parádéhoz, hiszen távolról nézve mit sem ér!
A Földhöz legközelebb ez a vándor december végén tartózkodott.
De most sem sokkal esik távolabb tőlünk, mint akkor, így elég fényes ahhoz, hogy már kistávcsővel is könnyen megpillanthassuk.
A mostani együttállás másik kozmikus tagja, az M82 katalógusszámú Szivar-galaxis nem véletlenül kapta ezt a szokatlan nevet. Mivel teljesen éléről látunk rá, ezért egy vaskos csíkként jelenik meg a távcsőben, és a felvételeken is.
Ez a galaxis meglehetősen fényes, már egy jobb kézi távcsőben is könnyedén megpillanthatjuk tiszta vidéki égen. Szabálytalan galaxis, nagyobb távcsővel porsávokkal elválasztott fényes csomók sorakoznak benne látványosan.
Ami igazán különlegessé teszi, az az, hogy nem egyedül táncol az égbolt palettáján - közel hozzá egy másik hasonlóan fényes csillagváros, az M81-es jelű Bode-galaxis található.
A Bode-galaxis, a Szivar-galaxissal ellentétben már jóval nagyobb hajlásszögben billen felénk, így spirálkarjai pompásan megfigyelhetőek a jó minőségű felvételeken.
A két galaxis emellett igencsak kedvező pozícióban található - a Nagygöncöl kocsijának a rúdjára merőleges átlóját kell még egyszer felfelé mérni, és szinte pontosan rájuk is akadunk, más igazán fényes ködösség nincs is ezen a területen.
Egy nagyobb kézi távcsővel már meg is lehet őket pillantani ködös foltként, de látványuk nagyobb távcsőben az igazi.
Most, május 23-án a PanSTARRS üstökös 52 ívpercre közelíti meg a Szivar-galaxist. Ez azt jelenti, hogy alig nagyobb távolságra lesz majd tőle, mint a Bode-galaxis és fényességük is nagyon hasonló lesz.
Érdemes akár egy nappal előtte vagy utána is felkeresni a helyszínt, mert még akkor is nagyon közel lesz a vándor. Két egymás utáni napon megfigyelve pedig látványosan megmutatkozik az üstökös égi mozgása is.
Kicsit arra emlékeztethet minket majd az üstökös diffúz csóvája, mintha a Szivar-galaxis végre füstöt árasztana magából!
Sajnos a csóvát csak a képeken láthatjuk majd, szabad szemmel csak igen nagy távcsővel látható egyéb üstökösrész a központi kómán kívül.
De ettől függetlenül mindenképpen lenyűgöző látvány lesz a trió, mindenképpen menjünk ki az ég alá szombaton és keressük őket fel!
Szerző: Világos Blanka, Tudományos segédmunkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet