Marsos meglepetések: miniháromszög és egyéb csemegék

Marsos meglepetések: miniháromszög és egyéb csemegék

2025 április 16
| Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
Április közepén meglepetéseket tartogat számunkra a vörös bolygó.

A hónap 17. napján, csütörtök hajnalban eléri aphéliumát, vagyis ekkor lesz a legnagyobb a Naptól való távolsága égi pályája során. Emellett előző este, 16-án 20:50-kor szépséges, szoros együttállást produkál két csillaggal, a mü1 Cancrival és a HD 66948-cal egy egyenlő szárú miniháromszöget alkotva. Mivel ezek a csillagok nem látszanak szabad szemmel, a kicsiny geometriai alakzat megfigyeléséhez binokulár vagy távcső szükségeltetik. A bolygót nem árt figyelemmel követni a hónap további részében sem, ugyanis április vége felé közeledve még számos érdekes jelenséget produkál, amelyek részleteit lentebb emeljük ki.

Aki a hónapban szemfüles volt, és néha az égboltra nézett, hogy megkeresse a Marsot, bizonyára kívülről fújja már, hogy merre látható az Ikrek csillagkép. Április 10-én a vörös bolygó pontosan egy vonalban helyezkedett el az Ikrek két legfényesebb csillagával, a Pollux és a Castor szabad szemmel is fényes párosával, és április 16-án, az együttállás napján szintén közel egy vonalban látszik majd velük, de ekkor már a Rák csillagképben tartózkodik. Ilyen módon tehát egyszerű lesz megtalálni a bolygó 0,6 magnitúdós látszó fényességű, vöröses korongját.

A Mars helyzete az április 16-ai égbolton.
A Mars helyzete az április 16-ai égbolton.

Az együttállás idején, 20:50-kor érdemes elővenni a binokulárunkat is, ugyanis ekkor látszik majd az a kis háromszög, amelyet a Mars, a 6,0 magnitúdós mü1 Cnc és a 7,2 magnitúdós HD 66948 alkot. Az objektumok körülbelül 8,9'-8,8’-re lesznek majd egymástól ebben a pillanatban, így egy látómezőbe is beleférnek. Ezen a napon érdemes közelebbről is megfigyelni a Marsot, mert a 7,3"-es korongon egy nagyobb távcsővel észrevehetünk olyan részleteket is, mint az északi pólussapka.

 A Mars és miniháromszöge április 16-án.
A Mars és miniháromszöge április 16-án.
A Mars közelről, április 16-án.
A Mars közelről, április 16-án.

Kicsit később, április 21-én, húsvéthétfőn pedig szintén nevezetes nap lesz a Mars szempontjából: a 90%-os fázisú bolygó ugyanis ekkor kerül keleti kvadratúrába, vagyis  abba a különleges égi pozícióba, amikor a bolygó, a Föld és a Nap által bezárt szög éppen 90 fok. Ha a bolygó ekkor a Földről nézve a Naptól nyugati irányban látszik, nyugati kvadratúráról van szó, ha pedig keleti irányba, akkor keleti kvadratúráról. Április végén a Mars tehát keleti kvadratúrába kerül, amelyet mindenképpen érdekes lehet megfigyelni.

A kvadratúra definíciója. (Forrás: wikipedia)
A kvadratúra definíciója. (Forrás: wikipedia)

Akinek a miniháromszög szemrevételezése után még van kedve ébren maradni április 16-án, biztatjuk az éjfél körüli holdkelte megfigyelésére, amikor is égi kísérőnk együttállást produkál a Skorpió csillagkép Antares csillagával. Másnap hajnali 4-kor pedig, ha még mindez nem lenne elég, egy csillagfedést is megfigyelhetünk. Nem árt tehát résen lenni a hónap közepén!

 

Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet