hajnali 5:04-kor ugyanis együtt áll a Hold rendkívül vékony sarlója a Vénusszal és a Szaturnusszal oly módon, hogy éppen a két égitest között helyezkedik majd el a Hold. A megfigyeléshez érdemes olyan helyet választani, ahonnan jól látszik a keleti horizont. Tökéletesen megfigyelhetjük a hármasfogatot szabad szemmel is, de ha a tagjaira külön-külön is kíváncsiak vagyunk, érdemes egy binokulárt is magunkkal vinni. Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy másnap, 26-a szombatján hajnalban rendkívül vékony, mindössze 40 órás holdsarlót figyelhetünk meg a keleti égen.
A hónap utolsó péntekére virradóan a Hold C alakban csökkenő sarlója 10%-os fázisában pompázik majd az égen az együttállás idején, 4:53-kor. Noha a Hold sokszor a legfeltűnőbb égitest az égen, de most talán egyszerűbb, ha előbb a -4,8 magnitúdós Vénuszt keressük meg, amely összetéveszthetetlen, fényes pontként ragyog a szürkületi égbolton, kelet felé. A Vénusz alatt 2,8 fokkal látszik majd a Hold sarlója, amely binokulárban különlegesen szép látványosság lehet. Ezek alatt 50'-re pedig megpillanthatjuk a gyűrűs bolygó 1,2 magnitúdóval fénylő korongját.
A megfigyeléshez jól látható keleti horizont szükséges, ugyanis a Szaturnusz 3 fokkal a horizont fölött látszik majd halványan, az együttállás legmagasabban lévő résztvevője, a Vénusz pedig 7 fokos magasságban. Ekkor a Nap 7 fokkal a horizont alatt lesz majd, így még nem zavarja nagyon az észlelést, de jelzi, hogy a világosodás csalhatatlanul közeledik.
Akinek nem okoz nehézséget a korán kelés, másnap, 26-án szombaton is érdemes megszemlélnie a (ki)keleti égboltot: a felkelő Hold mindössze 40 órás, egészen vékony sarlója hívja észlelésre a kihívást kedvelőket. A feladat nem is lesz olyan könnyű, hiszen 5:02 perckor, a polgári szürkület kezdetén a holdsarló még csak 2 fokos magasságban lesz. Ha szabad szemmel elsőre nem boldogulnánk, egy binokulár sokat segíthet. Ha valaki még nem látta a nagyon vékony holdsarlót, ezúttal jó lehetőség kínálkozik a megfigyelésre, hiszen nincs is kellemesebb, mint egy szép, tavaszi hajnalon megnézni a holdkeltét, majd kicsit később a napkeltét is.
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet