Aki lemaradt a Mars és a félhold április 5-i együttállásáról, bepótolhatja az élményt egy hasonlóan érdekes látványossággal: április 10-én, csütörtökön ugyanis a vörös bolygó egy vonalba ér az Ikrek csillagkép Castor és Pollux nevű csillagával az esti égen, 9 órakor. Az együttállás laza, és szabad szemmel is kiválóan megfigyelhető. Mivel nem kell kifejezetten sokáig fennmaradni az egyenes észleléséhez, bátorítunk mindenkit arra, hogy nézzen ki az égre az esti órákban, akár a szabadból, akár egy délnyugati irányba néző ablakból.
Április 10-én este 21:00-kor, tehát az együttállás idején viszonylag magasan láthatjuk a Marsot, mégpedig 59 fokkal a horizont felett, így nem lesz nehéz megtalálni a szabad szemmel is vöröses fénnyel pislákoló, 0,6 magnitúdós látszó fényességű csillagszerű égitestet. Tőle jobbra fentebb 5,5 fokkal látszik majd az Ikrek csillagképben az 1,1 magnitúdós látszó fényességű Pollux, majd amellett 4,5 fokkal az 1,6 magnitúdós Castor. Az egyenes szemet szúr tehát szabad szemmel is, és gyönyörű látványt nyújt az esti égbolton.
Megjegyzendő, hogy ezen a napon megfigyelhető egy jellegzetes téli aszterizmus, a Nagy Téli Hatszög is, amelynek tagjai a Pollux és a Castor csillag mellett a Szekeres csillagképben a Capella, a Bika csillagképben az Aldebaran, az Orion csillagképben a Rigel, a Nagy Kutya csillagképben a Sirius, illetve a Kis Kutya csillagképben a Procyon nevű csillag is. Ezek mind nagyon fényes, feltűnő, és szabad szemmel is jól kivehető csillagok, így a hatszög megtalálása a kezdő észlelők számára is egyszerű, ámde érdekes élményt nyújthat. A hatszög közepe felé, a Szíriusszal és a Procyonnal egyenlő szárú háromszöget alkotva látszik még az Orion csillagkép Betelgeuze nevű csillaga, amely fényessége mellett vöröses színéről ismerhető fel könnyedén. Ha már megtaláltuk az Orion csillagképet, egy binokulárral érdemes megnézni az Orion-öv alatt található csillagkeletkezési területet, az Orion-ködöt is.
A Hatszög jobb szélén látszik a Jupiter fényes korongja is, amelyet a szabad szemes észlelés mellett érdemes távcsővel is szemügyre venni, hogy megtaláljuk legnagyobb holdjait, amelyeket Galilei-holdak néven ismerünk, illetve a bolygó korongján a Nagy Vörös Foltot.
Az együttállás mellett tehát számos szép égitest látványával gazdagodhatunk április 10-e estéjén, így az egy vonalban álló Mars, Pollux és Castor megkeresése mellett jó idő esetén érdemes egy kicsit több időt a szabadban tölteni az eget fürkészve.
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet