Elsőként egy égi paralelogrammát figyelhetünk meg este 7 órakor: a Hold és a Mars ugyanis megérkezik az Ikrek csillagképbe, ahol szépséges alakzatba rendeződik a Pollux és a Castor csillaggal. Az együttállás minden résztvevője látszik szabad szemmel, így biztatunk mindenkit arra, hogy nézzen ki este az Ikrek csillagkép irányába. Késő este , 23:04-kor egy csillagfedés belépési fázisát is megfigyelhetjük: a 47 Gem jelű csillag belép a Hold mögé. Végül, de nem utolsósorban másnap hajnali 3:02-kor szoros együttállást produkál a Mars és a Hold. Minden érdeklődőt biztatunk tehát az észlelésre ezen az estén és éjszakán is!
Az első látványosság tehát az égi „paralelogramma” látványa lesz, este 7 órakor. Ezt érdemes megnézni akkor is, ha valakinek nincs távcsöve, avagy binokulárja, mert szabad szemmel is szép látványt nyújt az Ikrek csillagkép két legfényesebb csillagának, a 72%-os fázisú Holdnak és a Mars vöröses korongjának különleges alakba rendeződése. Az együttállás résztvevői 4-8 fokos távolságban lesznek egymástól, így ha sikerül megtalálni a Holdat, a másik három égitest szinte kínálja magát: a Hold alatt a Mars, attól balra a Pollux, fentebb pedig a Castor látható, amelytől jobbra visszajutunk a Holdhoz. Ekkor a Hold 65 fokos magasságban lesz majd a látóhatár felett, így a megfigyelés nyilvánvalóan nem igényel különösebb előkészületet.
Aki azonban jobban szereti a kihívásokat, és esetlegesen fennmarad este 11-ig, mindenképpen nézzen ki újra a Hold felé, mert a 47 Gem nevű csillag 23:04-kor eltűnik a Hold sötét oldalának szinte a közepén. A belépés megtekintése távcsövet, avagy binokulárt igényel, hiszen a csillag viszonylag halvány a maga 5,8 magnitúdós látszó fényességével. A csillagfedéseket pedig általában is érdemes távcsővel nézni, mert úgy sokkal élvezetesebb a látvány.
Az éjszaka harmadik attrakciója a Mars és a Hold szoros együttállása, ehhez viszont vagy nagyon sokáig kell fennmaradni, vagy egész egyszerűen felkelni kora hajnalban. Az együttállás ugyanis hajnali 3:02-kor következik majd be az északnyugati horizont felett 9 fokkal. Ekkorra a vörös bolygó és az immáron 75%-os Hold 36’-es közel kerül egymáshoz, és a látványt kiválóan megfigyelhetjük szabad szemmel is. Ha tehát valaki véletlenül, avagy direkt ébren lenne ebben az órában, mindenképpen vesse tekintetét az ég felé, és keresse meg a Holdat, hogy ajándékba kapja mellé a közeli, balra lentebb látható Mars szabad szemmel is vörösen derengő látványát.
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet