Február első napjaiban a Bika csillagkép vérben forgó szeme és a harcias Mars vöröslése verseng egymással. Ugyanis egymástól nagyjából csupán 8-10 fokos távolságra lesznek a hónap közepéig az égbolt legvörösebb, fényes objektumai között számon tartott Mars és Aldebaran.
A bika szeme
Az Aldebaran a Bika csillagkép legfényesebb csillaga, egy hatalmas vörös óriás, amit leggyakrabban a bika vérben forgó szemeként ábrázolnak. A 14. legfényesebb csillag az égbolton, így a nagyvárosokból is könnyedén látható Orion övének észak felé („felfelé”) való meghosszabbításában. Az Aldebaran a Hyadok, a hozzánk legközelebbi csillaghalmaz közepén helyezkedik el, viszont nem a halmaz tagja, annál jóval közelebb, nagyjából feleakkora távolságra, 65 fényévre van tőlünk. Tömege alig nagyobb, mint a Napé, így csillagunk jövőjét láthatjuk, amikor ezt az óriáscsillagot vizsgáljuk, hiszen a Nap nagyon hasonló állapotot ér majd el több milliárd év múlva.
Mivel ez a csillag a Naprendszer fősíkjához, az ekliptikához nagyon közel helyezkedik el, nem ritka, hogy egy bolygó vagy a Hold közel kerül hozzá, alkalmanként akár el is fedhetik őt. Így történhet az, hogy az évi láthatósága során most a Mars is közel kerül az Aldebaranhoz. A közelben található a Fiastyúk, avagy Plejádok is, ami szintén gyakran ad otthont közelségeknek, és most is fokozza a látványt.
A Mars láthatósága
A Vörös Bolygó tavaly és idén pompás láthatósággal ajándékozott meg minket. Előző június végén már megfigyelhető volt a hajnali égbolton, és nagyjából idén június elején tűnik el ismét a Nap ragyogásában, az esti égbolton. Oppozícióba, azaz a Nappal átellenes szembenállásba december 8-án került, legnagyobb látszó átmérőjét pár nappal azelőtt érte el. Azóta rohamosan távolodik tőlünk, ezzel együtt látszó mérete, tehát a felszíni részletek megfigyelhetősége is egyre romlik, és a fényessége is csökken.
A Mars látszó szögméretének változása a 2022-23-as láthatóság során. A szimuláció félhavi felbontással készült, alul követhető az aktuális dátum. Távcsőbe pillantva nem láthatunk ilyen részleteket a bolygón, a mozgókép csak a Mars látszó méretének radikális változását hivatott bemutatni.
Forrás: Stellarium
A közelség megfigyelése
A vörös csillag és bolygó közelségét szinte egész februárban csodálhatjuk. Bár 1-jén volt a legszorosabb a közelség, ezután még egy hétig nem igazán lesz észrevehető különbség a két égitest távolságában, tehát nehéz lemaradni a látványról. A jelenség megfigyeléséhez nincs szükség távcsőre, esetleg egy kézi távcső fokozhatja az élményt – azonban ha a Mars felszínét is szeretnénk vizsgálni, mindenképpen szükséges egy nagyobb távcső.
A páros egész februárban nagyjából este 7-kor delel, és hajnali 2 óra után nyugszik, így a legalkalmasabb az éjszaka első felében megfigyelni őket. Mindenképpen érdemes tehát lesni, hogy mikor bújik ki a Kárpát-medence a felhők alól, és tárja elénk ezt a fantasztikus látványt!
Szerzők: Világos Blanka és Kiss Áron Keve
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet / Svábhegyi Csillagvizsgáló