Visszatért a Mars az égre, rögtön csapja is a szelet a cérnavékonyra fogyott Holdnak

2021 december 02
| Szerző: Bacsó Zétény
25
Hosszú hónapok óta nem láthattuk derék Mars barátunkat, hiszen a tavalyi oppozíció után fokozatosan eltűnt a Nap ragyogó fényében. Az idő azonban megállíthatatlanul telik, s mint minden, előbb-utóbb e...

Hosszú hónapok óta nem láthattuk derék Mars barátunkat, hiszen a tavalyi oppozíció után fokozatosan eltűnt a Nap ragyogó fényében.

Az idő azonban megállíthatatlanul telik, s mint minden, előbb-utóbb ez a Marsban ínséges idő is véget ért: a vörös bolygó immár a Mérleg csillagképen járja útját, fényessége 1,5 magnitúdós vöröses fényével, 3,8 ívmásodperces látszó átmérőjével a kora hajnali égbolt igen apró, de sok kincset rejtő gyöngyszeme.

Most indul ugyanis az újabb láthatósága, és mire egy év múlva, 2022 december 8-án oppozícóba ér, jókora, 17”-es méretűre hízik majd korongja, és -1,9 magnitúdós izzóvörös óriásként uralja a téli eget, a Bika csillagkép felső szarvában.

Jó hír, hogy innentől kezdve egy éven át derék Marsunk csak hízni és fényesedni fog! Es eme promenád első lépcsőfoka a mostani halvány és nehezen elcsíphető hajnali marstünemény.

Mint minden gyöngyszem, a Mars is értékes, de megtalálni rendkívül nehéz: a hajnali kelő nap sugarai bizony hamar elnyomják, így a megfigyeléséhez rendelkezésre álló időablak nagyon szűk, gyakorlatilag negyedóra-félóra.

Azok az olvasóink, akik szeretik a kihívásokat, most ideális eseményt találtak: december 3-án 6:20-6:30 körül érdemes lesz binokulárral pásztázni a délkeleti égboltot, a cérnavékony holdsarló ugyanis alig 3,6 fokra délnyugatra lesz a Marstól, avagy megfordítva, az égi háborúk ura alig 3,6 fokra északkeletre lesz látható a szép Szelénétől.

A holdsarló rendkívül vékony lesz, 26 órával járunk csak újhold előtt. Mindenképp érdemes binokulárt használni, a két égitest most vállvetve versenyez az égi feltűnőtlenségi versenyszámban: melyiket is nehezebb megpillantani.

Az alábbi, Stellarium programból mentett képen a reggel 6:30-i állapotokat láthatjuk:

A megfigyelést tovább nehezíti, hogy a Mars és a Hold nagyon alacsonyan, pár fokkal lesznek csupán a látóhatár felett (6, illetve 3 fokkal), így csakis teljesen tiszta délkeleti horizonttal rendelkező észlelőhelyről érdemes próbálkoznunk a feladattal.

Szolgálati közlemény: az észlelőhelyek tekintetében van némi tartozásunk, e cikk szerzője eddig az egyén szabadságára építő klasszikus liberalizmus szellemében az olvasóra bízta saját észlelőhelyeinek felkutatását, s csak támpontokat adott. Most azonban egy nagyon hasznos térképpel szolgálunk az észlelőhely-keresőknek: ezen a térképen érdemes lehet kicsit elbogarásznia annak, aki eddig a vakvilágba lövöldözött észlelőhelyek tekintetében.

Egy binokulárban hasonló látványra számíthatunk.
Egy binokulárban hasonló látványra számíthatunk.

Ha távcsővel is szeretnénk megvizsgálni a bolygót, nagyobb műszert, és legalább 200-300x nagyítást válasszunk.

A rendkívül alacsonyan rotyogó marskorong légkör által megszínezett képét egy atmoszférikus diszperzió korrektor (sajnos nincs szebb neve, legfeljebb az, hogy ADC), vagy egy egyszerű narancssárga szűrő segíthet egyben tartani.

A bolygó felső ívén a ködbe burkolózó téli déli félteke Déli Poláris Csuklyájának széle talán feltűnik. Az Északi Pólussapkára ne nagyon számítsunk, tombol a nyár északon, az összezsugorodott hósapka aligha fog látszani.

Azok az olvasóink pedig, akik hitelt érdemlően bizonyítják, hogy december 3-án hajnalban sikeresen észlelték a Mars-Hold duót, a januári égi jelenségekről szóló cikkben külön elismerő bekezdést kapnak, mivel bizonyították, hogy valóban feketeöves amatőrcsillagászok!

 

Kéz és lábtörést, és boldog láthatóságnyitó marsészlelést!

 

Szerző: Bacsó Zétény, Tudományos segédmunkatárs / Amatőrcsillagász

CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet / Svábhegyi Csillagvizsgáló

 

A borítóképen: a Mars 2018 nyarán. Forrás: https://eszlelesek.mcse.hu/, szerző: Csabai István