📅 Dátum: 2026. február 12., csütörtök
⏰ Időpont: 20:00-tól másnap 00:02-ig
🤩Erre nézz az égen: délkeletre, 60°-os látóhatár feletti magasságban, majd éjfélkor nyugatra, 50° magasan.
Jelenség leírása: A Jupiternek 97 holdját ismerjük. A leghíresebb a négy legnagyobb, amelyeket Galilei-holdaknak is nevezünk. Ezek a Jupitertől való távolság sorrendjében az Io, az Europa, a Ganymedes és a Callisto.
Február 12-én este 20:00-tól a Callisto és az Europa árnyékai rávetülnek a Jupiter felszínére, és két apró fekete korongként mozognak végig azon. A leglátványosabban a bolygón 20:45-kor láthatjuk őket. Ekkor a kisebb, egyenlítőhöz közel található árnyék az Europáé, a nagyobb, elnyúltabb árnyék pedig a Callistóé.
Ugyanezen az éjjelen, éjfél után két perccel a Callisto és az Europa egymás alatt fog látszani, a Jupiter nyugati oldalán, az Io társaságában. A három legbelső hold a Földről nézve 00:02-kor szinte egy vonalban látszik majd. A legfelső lesz az Io, attól mindössze 6”-ra lesz lentebb, középen az Europa, tőle 10”-re lefelé pedig a Callisto. Mindeközben a bolygókorong ellenkező (keleti) oldalán felbukkan a Nagy Vörös Folt is.
Megfigyelése: A jelenségeket kizárólag távcsőben lehet észlelni. Nagyobb nagyításra van szükség ahhoz, hogy a Jupiter korongját és a három egymáshoz közeli holdat jól elkülönülve lássuk a távcsőben. Ez praktikusan százszoros vagy százötvenszeres nagyítást igényel. Ajánlott az óragépes távcső használata, hogy folyamatos állítgatás nélkül lehessen élvezni/megörökíteni a látványt.
Információk a jelenségről: A Jupiter holdjai keringési pályájukból és a bolygó óriási méretéből adódóan gyakran vetnek árnyékot a bolygó felszínére. Általában azonban egyszerre csak egy árnyék látható a bolygón, évente nagyjából 10-15-ször előfordul hogy két árnyék látható, három árnyék pedig a fehér holló kategória. Három Galilei-hold együttállása felettébb ritka esemény, viszont ez alkalommal éppen ennek lehetünk tanúi: három hold lesz szorosan egymás mellett. Akinek van egy közepes nagyítású távcsöve, mindenképp szerelkezzen fel február 12-én este tiszta ég esetén!
Szerző: Márk Sebestyén, Amatőrcsillagász