A legutóbb az USA területéről látható gyűrűs napfogyatkozás óta (2023. okt. 14.) kevesebb mint fél év telt el. Ez az esemény az USA délnyugati része mellett Mexikóból, Guatemalából, Belize-ből, Nicaraguából, Costa Ricáról, Panamából, Kolumbiából és Brazíliából volt látható.
Teljes napfogyatkozás akkor következik be, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, illetve a Hold látszó mérete majdnem a Napéval megegyező, így néhány percre a teljes napkorongot kitakarja. A Nap koronája eközben szabad szemmel is megfigyelhető. A Hold látszó mérete a Földtől való távolságától függ, amely pedig attól függ, hogy ellipszis alakú pályáján hol helyezkedik el.
A teljes napfogyatkozáson kívül más típusok is előfordulnak. Részleges napfogyatkozás esetén a Hold teljes árnyéka egyáltalán nem vetül a Földre, csak a félárnyék érinti azt. A Földnek egyetlen pontján sem látható ilyenkor a Hold úgy, hogy teljesen eltakarja a Napot. Gyűrűs napfogyatkozás akkor jön létre, ha a Nap látszó mérete nagyobb, mint a Hold látszó mérete. Ilyenkor még a napfogyatkozás közepén is látszik a napkorong külső része. A részleges napfogyatkozáshoz hasonlóan a napkorona nem látható.
Az április 8-i napfogyatkozás egész Észak- és Közép-Amerika területéről látható lesz majd, ám csak egy keskeny (162–200 km szélességű) sávból lesz teljes, amelyen kívül részleges napfogyatkozás lesz megfigyelhető.
A totalitás sávja a Csendes-óceántól az Atlanti-óceánig tart, érintve Mexikót, az USA számos államát (Texas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Michigan, Indiana, Ohio, Pennsylvania, New York, Vermont, New Hampshire és Maine), illetve Kanada egyes részeit (Ontario, Quebec, New Brunswick, Prince Edward-sziget és Newfoundland).
Ahogy a sáv északkelet felé halad, a totalitás ideje egyre csökken a Hold Földtől való távolságának változása miatt. A Csendes-óceán mexikói partjainál a totalitás várható ideje 4 perc és 27 másodperc.
Newfoundland területén a totalitás várható ideje már csak 2 perc és 52 másodperc.
A napfogyatkozás megfigyelését természetesen időjárási tényezők is befolyásolják majd: Észak-Amerika közép-nyugati részén tornádók is előfordulhatnak ebben az évszakban. Várhatóan Mexikó területéről van a legjobb esély tiszta égre, míg ennek esélye Texas esetében csak 50%. A totalitás sávjában északkelet felé haladva a tiszta ég esélye egyre csökken.
A 2017-es napfogyatkozáshoz képest a totalitás kétszer olyan hosszú lesz. A szárazföldről látható napfogyatkozások közül is a leghosszabb időtartamú totalitás várható az elmúlt évtized összes napfogyatkozását tekintve. A napkorona várhatóan kiterjedt lesz, hiszen a 11 éves napciklus a maximumához közeledik. A totalitás ideje alatt két bolygó is látható lesz. A fényesebb Vénusz a Naptól 15 fokos távolságra lesz megfigyelhető már a totalitás előtt és után is, míg a halványabb Jupiter a totalitás ideje alatt a Naptól 30 fokos távolságra lesz látható.
A teljes napfogyatkozás sávján belül is érdemes a sáv közepéből nézni a ritka eseményt, mert ott tart legtovább a totalitás. Érdekesség, hogy a 2017-es és 2024-es napfogyatkozások megfigyelhetőségi sávjai keresztezik egymást, így az USA egyes részein hét éven belül másodszor fordul elő teljes napfogyatkozás, pl. Illinois, Missouri és Kentucky államok egyes részein. Texas egy kisebb területén a 2023. október 14-i gyűrűs napfogyatkozás után a most következő teljes napfogyatkozás is látható lesz.
Az áprilisi napfogyatkozás után a következő 2026. augusztus 12-én lesz, ami Grönlandról, Izlandról, az Atlanti-óceán területéről és Spanyolországból lesz teljes. A teljesség Izland területéről lesz a leghosszabb, ott 2 perc 18 másodpercig tart majd. Az időjárás várhatóan a legkedvezőbb Spanyolországban lesz, ahol a totalitás közvetlenül naplemente előtt következik be.
Az április 8-i eseményt itt lehet majd online követni: https://www.timeanddate.com/live/eclipse-solar-2024-april-8
Szerző: Nagy Zsófia, Tudományos munkatárs