A főváros legnagyobb csillagászati dómjába, a Budapest kupolába lépve elragad minket a fölénk tornyosuló távcsőóriás monumentális látványa. A hatalmas lencsés távcsővel a Hold, a bolygók és a kettőscsillagok tűéles képe vár, akár több százszoros nagyításon. A vastag tükrös óriástávcső pedig a csillaghalmazokról és az égi gázködök tekervényes fodrairól, gyűrűiről mutat lélegzetelállító képet. A csillagászat szentélyében természetesen a legújabb kutatásokról is szó esik, megismerkedhetünk a csillagászok romantikus életével, és bármilyen égi témáról kérdezhetünk, amit már régóta szeretnénk megtudni.
Télen, mivel egyetlen csillagvizsgáló kupolája sem fűtött, még derült időben sem fogunk tudni a program teljes ideje alatt a kupolában észlelni, a hideg miatt. Így a kupolalátogatás mellett a lent ismertetett interaktív Borult idős programon is részt veszünk, beltéren.
A különleges égi csemegék szépségének a Svábhegyi Csillagvizsgáló Főépületének Tetőteraszán adózunk.
Tervezett égitestek a bemutatón:
- Mars: a római hadistenről elnevezett külső bolygószomszédunk jellegzetes vörös színét a felszíni kőzetek vas-oxid, azaz rozsda tartalma okozza.
- Theophilus, Cyrillus, Catharina kráterhármas: az ikonikus kráterhármas központi csúcsaival, teraszos falaival és mellékkrátereivel várja az észlelőket.
- Jupiter: naprendszerünk legnagyobb bolygója, amely színes felhősávjaival és négy Galilei-holdjával kápráztat el minket.
Az eseményen bemutatott objektumok eltérhetnek az előre meghirdetettektől, tekintettel az éppen aktuális légköri viszonyokra.
Borult idő esetén este a kizárólag ilyenkor megtekinthető Meteoritvizsgálat programunkon vehetsz részt.
Bemelegítésként a hullócsillagok és tűzgömbök keletkezésével ismerkedünk meg látványos felvételek keretében. Ezután polarizációs mikroszkópjaink segítségével kivetítjük és megvizsgáljuk a meteoritfajták szivárvány színeiben pompázó kristályait. Sőt, esténket megkoronázva jelentős meteorit gyűjteményünk számos izgalmas darabját még a kezünkbe is vehetjük.
A program végén ellátogatunk a Budapest-kupolába, ahol megnézzük Budapest legnagyobb távcsöveit, valamint sok-sok érdekességet hallhatunk csillagdánk történetéről és tudományos életben betöltött szerepéről.