Boldog Ádám

Tudományos segédmunkatárs, Bemutató csillagász

 

Ez a lehetőség kiváló alkalom az égbolt még behatóbb megismerésére és a távcsőhasználat elsajátítására. Számomra minden alkalommal óriási élmény mikor ilyen hatalmas teleszkópokba nézhetek, arról nem is beszélve, hogy adva van egyfajta szabadság, hogy eldönthessük melyik égi objektumot szeretnénk a látogatókkal is megosztani. Mivel elméleti kutatóként dolgozom, egyáltalán nem hétköznapi dolog számomra az égbolt távcsővel való kémlelése.

Éppen ezért is vagyok hálás a lehetőségért, ami a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutatójaként mindannyiunknak megadatik. Ez a bizonyos „gazdaszemlélet”, ami oly sokszor szóba kerül, valójában egy kifejezetten pozitív járulékot takar, mintsem kötelességet. Hiszen azáltal, hogy törődünk a távcsövekkel, foglalkozunk állapotával, számon tartjuk a fellépő hibákat/fejlesztéseket, mi is jobb belátást nyerünk az egész működése mögé, ráadásul sokkal magabiztosabban kezeljük majd magunk is a műszereket. Ez a szemlélet, vagy inkább a műszerek iránti gondoskodás pedig olyan előnyökkel jár, mint pl. a távcsövek/mikroszkópok önálló használata akár látogató időn kívül is, ha például spontán egy új napfoltcsoportot szeretnénk lencsevégre kapni. Úgy érzem az itteni lehetőségek és úgy alapvetően a közösségünk hozzáállása segít saját magunk fejlődésében is. Úgy gyakorlatiasság, mint kommunikáció terén. Fantasztikus érzés átadni az érdeklődőknek a tudást és a csillagászat szeretetét. Különösképpen élvezem gyerekprogramjainkat, amely során a legfiatalabb nemzedékek gondolkodásmódját van lehetőségünk formálni. Rengeteg eszköz áll rendelkezésünkre a bemutatók színesebbé és interaktívabbá formálásához, lehetőségünk van kihasználni kreativitásunkat – sőt, bíztatva érzem magam, hogy így is tegyek.

Külön kiváló alkalmakat nyújt számunkra a Svábhegyi Csillagvizsgáló, hogy újabb területeken is kipróbáljuk magunkat – pl. az online előadások tartása is ezek közé tartozik. Emellett a hétköznapok is rendkívül izgalmasak, hiszen gyakorta érkeznek hozzánk interjút, riportot készíteni, ami ismét egy olyan területen kínál lehetőséget önmagunk kibontakoztatására, amely kutatóként ritkábban adódna meg. Felemelő, hogy ilyen sok emberrel kerülhetünk kapcsolatba, valamint, hogy láthatjuk az örömöt és a lelkesedést az ő szemükben is. Nagy „löketet” ad számunkra is, hogy akár kutatásainkat, akár csillagászat iránti szeretetünket megoszthatjuk másokkal is, hiszen a kutatóknak is szüksége van a társas kapcsolatokra, a csillagászat pedig kiváló kapcsolódási pontnak bizonyul.