A főváros legnagyobb csillagászati dómjába, a Budapest kupolába lépve elragad minket a fölénk tornyosuló távcsőóriás monumentális látványa. A hatalmas lencsés távcsővel a Hold, a bolygók és a kettőscsillagok tűéles képe vár, akár több százszoros nagyításon. A vastag tükrös óriástávcső pedig a csillaghalmazokról és az égi gázködök tekervényes fodrairól, gyűrűiről mutat lélegzetelállító képet. A csillagászat szentélyében természetesen a legújabb kutatásokról is szó esik, megismerkedhetünk a csillagászok romantikus életével, és bármilyen égi témáról kérdezhetünk, amit már régóta szeretnénk megtudni.
Derült időben egy igazán exkluzív csillagászati helyszínt is meglátogatunk: Főépületünk tetőteraszára fellépcsőzve nem csak a közeli hegyek panorámájában, de az égboltban is zavartalanul gyönyörködhetünk. Hordozható távcsöveinkbe pillantva a kelő vagy nyugvó bolygókat, a bájos holdsarlót, vagy épp a legszebb csillaghalmazokat csodáljuk meg ezen a hangulatos, körpanorámás észlelőhelyszínen.
Tervezett égitestek a bemutatón:
- Plato kráter: az Esők Tengerének (Mare Imbrium) északi részén található, 101 km-es átmérőjű kráter. Sötét színű, bazaltos aljzata és számos mellékkrátere teszi egyedivé.
- Clavius óriáskráter: a Hold déli féltekéjén található 231 km átmérőjű kráter az egyik legnagyobb égi kísérőnkön. Évmilliárdok alatt az újabb becsapódások egy öt tagból álló pompás mellékkráter-láncot hoztak létre.
- Maginus kráter: a Hold déli felföldjén terpeszkedik az óriási, 164 km átmérőjű Maginus kráter. Az erodált falú, mellékráterekkel teletűzdelt kráter a Clavius méltó kísérője.
- Szaturnusz: Naprendszerünk második legnagyobb bolygójának hatalmas gyűrűrendszerében és narancsos Titan óriásholdjában egyaránt gyönyörködhetünk.
A Hold túráról saját emlékfotóval térhetünk vissza, amit mobiltelefon adapterünk segítségével készítünk majd el.
Az eseményen bemutatott objektumok eltérhetnek az előre meghirdetettektől, tekintettel az éppen aktuális légköri viszonyokra.
Ha borult lenne az idő, és nem látszódnának a csillagok, akkor egy másik, még színesebb módon fogjuk őket megismerni!
Spektrum Zónánkban feltárulnak a szivárvány színei, és a spektrum megismerésén keresztül a csillagokkal is közelebbi barátságot kötünk. A látható, és láthatatlan fénysugarak vizsgálata forradalmat hozott el a csillagászatban. Mi is átélhetjük ezt a felfedező munkát a színkészítő Monokromátor kipróbálásával, az ultraibolya fényben világító lila tárgyakkal, vagy a lámpafényt színeire bontó különleges szemüvegekkel. Polarizációs vetítőkészülékeinkkel meseszép színekben pompázó meteorit kristályokban gyönyörködhetünk. A plazmagömbök megérintésével, és a csattogó-sercegő Tesla-tekercs beindításával pedig megelevenedik a fény gerjesztésének folyamata.
Végül, de nem utolsósorban tüzeskedünk egy kicsit: nem mindennapi Fekete láng kísérletünk bizonyára sok kérdést megvilágít majd a csillagok működéséről és életéről!
A program során természetesen ellátogatunk a Budapest-kupolába is. Megnézzük és megmozgatjuk Budapest legnagyobb távcsőkolosszusát, valamint sok-sok érdekességet hallhatunk csillagdánk történetéről és tudományos felfedezéseiről is.