A főváros legnagyobb csillagászati dómjába, a Budapest kupolába lépve elragad minket a fölénk tornyosuló távcsőóriás monumentális látványa. A hatalmas lencsés távcsővel a Hold, a bolygók és a kettőscsillagok tűéles képe vár, akár több százszoros nagyításon. A vastag tükrös óriástávcső pedig a csillaghalmazokról és az égi gázködök tekervényes fodrairól, gyűrűiről mutat lélegzetelállító képet. A csillagászat szentélyében természetesen a legújabb kutatásokról is szó esik, megismerkedhetünk a csillagászok romantikus életével, és bármilyen égi témáról kérdezhetünk, amit már régóta szeretnénk megtudni.
Derült időben egy igazán exkluzív csillagászati helyszínt is meglátogatunk: Főépületünk tetőteraszára fellépcsőzve nem csak a közeli hegyek panorámájában, de az égboltban is zavartalanul gyönyörködhetünk. Hordozható távcsöveinkbe pillantva a kelő vagy nyugvó bolygókat, a bájos holdsarlót, vagy épp a legszebb csillaghalmazokat csodáljuk meg ezen a hangulatos, körpanorámás észlelőhelyszínen.
A holdi csemegék szépségének a Svábhegyi Csillagvizsgáló főépületének tetőteraszán adózunk.
Tervezett égitestek a bemutatón:
- Appenninek hegység (Montes Apenninus): a csontfehér színű hegység az Esők Medencéjét határolja. Az 5 km-es magasságot ostromló hegycsúcsaival és több mint 600 km hosszúságával földi névadóját is felülmúlja.
- Archimedes: az Esők Tengerének (Mare Imbrium) csodás krátere. Fekete bazalt lávával feltöltött aljzatával varázsolja el az észlelőit.
- Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel kráterhármas: a Hold egyenlítője alatt a 154 km-es Ptolemaeus kráter fekete bazalttal feltöltött medencéje, az Alphonsus teraszos fala és az Arzachel központi csúcsa és mellékkrátere teljes pompájában tárul fel előttünk.
Ezt követően csillagdánk kisebb kupoláit érintve átsétálunk Budapest kupolánkba. Végül, de nem utolsó sorban óriástávcsövünkkel az alábbi égi látványosságokat tekintjük meg.
- Gyűrűs-köd (M57): a Lant csillagkép híres planetáris köde. Egy a Naphoz hasonló, de már élete végén járó csillag vetette le magáról külső rétegeit. A kozmikus ködgyűrű továbbra is távolodik a központi fehér törpétől.
- Szaturnusz: Naprendszerünk második legnagyobb bolygójának hatalmas gyűrűrendszerében és narancsos Titan óriásholdjában egyaránt gyönyörködhetünk.
Az eseményen bemutatott objektumok eltérhetnek az előre meghirdetettektől, tekintettel az éppen aktuális légköri viszonyokra.
Ha borult lenne az idő, és nem látszódnának a csillagok, akkor egy másik, még színesebb módon fogjuk őket megismerni!
Spektrum Zónánkban feltárulnak a szivárvány színei, és a spektrum megismerésén keresztül a csillagokkal is közelebbi barátságot kötünk. A látható, és láthatatlan fénysugarak vizsgálata forradalmat hozott el a csillagászatban. Mi is átélhetjük ezt a felfedező munkát a színkészítő Monokromátor kipróbálásával, az ultraibolya fényben világító lila tárgyakkal, vagy a lámpafényt színeire bontó különleges szemüvegekkel. Polarizációs vetítőkészülékeinkkel meseszép színekben pompázó meteorit kristályokban gyönyörködhetünk. A plazmagömbök megérintésével, és a csattogó-sercegő Tesla-tekercs beindításával pedig megelevenedik a fény gerjesztésének folyamata.
Végül, de nem utolsósorban tüzeskedünk egy kicsit: nem mindennapi Fekete láng kísérletünk bizonyára sok kérdést megvilágít majd a csillagok működéséről és életéről!
A program során természetesen ellátogatunk a Budapest-kupolába is. Megnézzük és megmozgatjuk Budapest legnagyobb távcsőkolosszusát, valamint sok-sok érdekességet hallhatunk csillagdánk történetéről és tudományos felfedezéseiről is.