Október 9-e szerdája is érdekes Holdas együttállással kecsegtet: ezúttal az égi sarló a Nyilas csillagképbe vándorol, és igen közel kerül annak Kaus Media nevű csillagához. A két égitest közelségét már este 7 órakor is megfigyelhetjük, amikor még a horizont felett 10 fokos magasságban látszik majd a konstelláció a navigációs szürkület végén. Az együttállás legkedvezőbb pillanata kicsit később, este 20:30-kor következik majd be, viszont ekkorra már jóval alacsonyabbra süllyed a nyugati horizont felé a duó, ami kicsit körülményesebbé teszi a megfigyelést. Ha az előző napokban borult idő volt, avagy valami miatt véletlenül lemaradtunk volna az előző két Holdas együttállásról, ezt mindenképpen érdemes megnézni. A Nyilas csillagkép teáskannája ugyanis önmagában véve is egy jellegzetes és megfigyelésre méltó alakzat, ha pedig a Hold is benne van, könnyedén megtalálhatjuk.
Az október 9-i napon, ha szerencsések vagyunk, és derült lesz az idő, a naplemente utáni időszak számos gyönyörűséggel kecsegtet. Ha megvártuk, hogy lemenjen a Nap, a nyugati égbolton felsejlik a Vénusz, vagy ahogy a köznyelv ismeri, Esthajnalcsillag. Horizonthoz közeli, fényes pontja minden más csillaggal, illetve bolygóval összekeverhetetlen, így jó kiindulási alapot szolgáltat minden észlelőnek. A Vénusztól balra látszik majd, szintén a horizont közelében a Skorpió csillagkép legyezője, közepén az Antares vöröses ékkövével, majd mindezektől még egy kicsit balra, a déli égbolt irányában kap helyet a Nyilas csillagkép és annak jellegzetes, teáskannát formázó aszterizmusa. A teáskanna belsejében lesz majd a Hold, mégpedig a 2,7 magnitúdós, Kaus Media (Kaus Meridionalis) elnevezésű csillag közelségében.
Az együttállás legkedvezőbb pillanatában a Hold mindössze 29'-re lesz majd a Kaus Mediától, a horizont felett 5 fokkal, este 20:30-kor. Ezt az időpontot azonban nem muszáj megvárnunk, másfél órával korábban szintén igen látványos lesz a két égitest közelsége (egy kicsit távolabb lesznek egymástól), s ekkor még a horizont felett 10 fokkal fog látszani, ami lényegesen megkönnyíti az észlelést.
Bár ismét igaz, hogy ez az együttállás szabad szemmel is élvezhető, a Hold és a csillag közelebbi vizsgálatához javasoljuk a binokulár használatát. Égi kísérőnk krátereinek alakja ugyanis gyönyörűen látszik már egy kisebb nagyítású műszerrel is.
A Hold és a csillagok látványa mellett a szemfüles észlelők olykor-olykor megpillanthatják az égen cirkáló Starlink műholdakat is, amelyek megfigyelése szintén érdekes élménynek bizonyulhat. A derült idő reményében mindenkit biztatunk tehát az észlelésre október 9-e estéjén.
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet