Az ősz utolsó hónapja nem fukarkodik az égi eseményekben: Holdunk sorra fedi el az útjába kerülő csillagokat, és ha éppen nem ezt teszi, akkor együtt áll a Jupiterrel és a Fiastyúkkal.
Mindeközben a Jupiter és az Uránusz is oppozícióba kerül, de a Vénusz, a Szaturnusz és a Neptunusz is kiválóan megfigyelhető lesz, a Merkúr pedig talán elcsíphető már a hónap végén.
Jönnek a déli Tauridák, azaz a halloweeni tűzgolyók, reméljük, valóban produkál majd a raj egy emlékezetes kitörést.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a Hold elfedi a Vénuszt, a jelenségre a nappali égen fog sor kerülni – a műfaj kedvelőinek nagy örömére.
És persze jönnek a téli csillagképek, végre újra az Orion környékén és attól délre vadászhatjuk a ködöket és nyílthalmazokat a hosszú éjszakákon.
Lássuk mindezt részletesen!
November 1-én a Hold csillagfedés–parádéval indít
Kisérőnk ezen az estén ott folytatja, ahol októberben abbahagyta: sorra takarja el az útjába kerülő csillagokat az Ikrek, a Szekeres és a Bika csillagképek határvidékén.
A 4,5 magnitúdós, tehát szabadszemes 136 Tau spektroszkopikus kettős lesz az első „áldozat”, amely 19:35-kor lép ki a Hold sötét oldalán.
Következik ezután a 6,1 magnitúdós HD 40589 jelű szuperóriás, amely 21:56-kor tűnik el kísérőnk mögött, és 22:49-kor lép ki a sötét oldalon; 22:01-kor pedig a 7,3 magnitúdós HD 40297 kilépését figyelhetjük meg.
November 3-án oppozícióban a Jupiter!
Május közepén merészkedett vissza a hajnali égre a bolygók királya, a Jupiter. Azóta figyelhetjük egyre nagyobb látszó átmérőjét és fényességét, ahogyan mind magasabbra és magasabbra emelkedik egünkön.
Ezen a pénteki hajnalon pedig eléri pályájának a Nappal átellenes pontját, azaz az oppozíciót – ragyogó, -2,9 magnitúdós ragyogó gyémántként, 56 fokos horizont feletti magasságban.
Csodáljuk meg szabad szemmel, keressünk részleteket távcsövünkkel a hatalmas, 49,5"-es korongon, és készítsünk róla fantasztikus fotókat!
November 5-én déli Tauridák meteorraj
A Tauridák egy két komponensből álló meteorraj: A déli Tauridák az Encke-üstökösből, az északi Tauridák pedig az ugyanebből az üstökösből levált, 2004 TG10 jelű aszteroidából származik. Mindkét raj mindenszentek környékén aktív, ezért szerte a világban halloweeni tűzgolyókként emlegetik őket – utalva itt arra is, hogy a rajmeteorok gyakran tűzgömbként jelennek meg egünkön.
Ezen az éjszakán a valamivel aktívabb déli Tauridák lesz maximumban, óránként körülbelül 5-10 hullócsillagot produkálva.
A radiáns közelében lesz a legszebb napjait élő Jupiter, az Uránusz, a Fiastyúk és a Bika minden látnivalója, fordítsuk hát tekintetünket az égnek erre a tájékára, és csípjünk el egy-egy tűzgömböt!
A rajjal kapcsolatos aktuális információk itt követhetők nyomon: https://theskylive.com/meteorshower-southerntaurids
November 9-én a Hold elfedi a Vénuszt a nappali égen
A nappali megfigyelések szerelmeseinek igazi csemegével szolgál a november: kilencedikén 11:10 és 12:22 között a 15,2 százalékos fázisban levő kísérőnk a -4,2 magnitúdós Vénusz előtt vonul majd át – minden bizonnyal hatalmas látványosság lesz a távcsöves megfigyelők és az asztrofotósok számára!
November 12-én hajnalban 28 órás holdsarló
Végre újra extrém vékony holdsarló a hajnali égen! Ezen a reggelen 7 órakor kísérőnk mindössze 28 órával és 27 perccel lesz újhold után, megfigyelése így komoly kihívást jelent majd a pirkadati fényben, alig néhány fokkal a horizont felett.
Aki kedveli és űzi a minél vékonyabb holdsarló megfigyelésének sportját, feltétlenül készüljön fényképezőgéppel!
November 13-án Uránusz-oppozíció
Úgy tűnik, a november a nagybolygók hónapja is, a Jupiter után az Uránusz is oppozícióba kerül, így megfigyelésre egész évben most lesz a legalkalmasabb.
Az 5,6 magnitúdós fényességével igazán könnyű célpontnak ígérkező óriás éjfél előtt egészen hatvan fokos horizont feletti magasságba kapaszkodik, félúton a ragyogó Jupiter és az M45 nyílthalmaz, azaz a Fiastyúk között.
Semmiképp ne hagyjuk ki ezt a látványt!
November 17-én és 18-án Vénusz–Porrima együttállások
Az egünkön még mindig -4,1 magnitúdóval ragyogó Vénusz ezeken a hajnalokon illusztris társaságot kap: a Szűz harmadik legfényesebb csillaga, a 2,9 magnitúdós Porrima 17-én 1,3 fokra, 18-án pedig mindössze 1,2 fokra közelíti majd meg.
A csillag – amely mellesleg nagyobb távcsővel bontható kettős – ekliptikához való közelsége miatt egyébként is gyakori szereplője a fedéseknek és a bolygókkal, Holddal való együttállásoknak – ezúttal szoros közelsége minden bizonnyal különleges látvánnyal fog szolgálni a korán kelőknek.
November 18-án a Leonidák meteorraj maximuma
Az 55P/Tempel-Tuttle üstökös anyagából származó Leonidák különösen termékeny meteorraj, 33 évente bekövetkező nagy maximumai környékén akár 1000 rajmeteort produkál óránként.
A legközelebbi ilyen mértékű kitörésére várhatóan csak 2032-ben fog sor kerülni, azonban a raj ha jóval kisebb intenzitással, de továbbra is aktív.
Ezen az éjszakán 10–15 rajmeteorra számítunk óránként, ami legalább arra jó, hogy a keleti égbolt megfigyelése közben elkapjunk egy-egy fényesebb hullócsillagot.
A radiáns éjfél körül kerül a horizont fölé, így a hajnalban észlelők járhatnak a legjobban – ahogyan az a Leonida-maximumok idején történni szokott.
November 19-én a Hold elfedi a 33 Cap csillagot
Kísérőnk újabb látványos csillagfedéssel jelentkezik ezen az estén: 18:24-kor a 33 Capricorni, 5,5 magnitúdós csillag lép majd be a sötét oldalon a hamuszürke fénybe, 19 fokos horizont feletti magasságban.
Fényképezőgéppel készüljünk!
November 20-án Szaturnusz–Hold együttállás
Az óriásbolygók közül szó volt már a Jupiterről és az Uránuszról, de ne feledkezzünk meg a 0,8 magnitúdós gyűrűs égitestről sem, amely ezen az estén 3 fokra közelíti majd a 42%-os Holdat a Bak és a Vízöntő határán.
Látványos együttállásnak és hálás fotótémának ígérkezik a jelenség, különösen kisebb távcsővel!
November 21-én újabb csillagfedés-sortűz
Holdunk ott folytatja, ahol 19-én abbahagyta, de ezen az estén egy különleges csillagfedést is megfigyelhetünk!
Az első „áldozat” a 4,2 magnitúdós Pszi3 Aqr lesz, amely 20:10-kor tűnik majd el a 65%-os Hold sötét oldalán, ezután pedig következik a csemege: 20:26-kor a HD 219175A, 20:27-kor pedig a HD 219175B kettőscsillag két tagja lép ki a világos oldalon, az első 7,7, a második 8,3 magnitúdós fényességgel.
Lezárásképp 20:55-kor megfigyelhetjük még a Pszi3 Aqr kilépését is a világos oldalon.
Nem mindennapi 45 percre számíthatnak a fedések kedvelői!
November 25-én a Hold és a Jupiter együttállása
A (közel) telihold és a Jupiter októberben is szép együttállásokat produkált, és ez ezen az éjszakán sem lesz másként: 97%-os fázisú kísérőnk majdnem vízszintesen, 4,5 fokkal keletre lesz a -2,7 magnitúdós királytól, a Jupitertől.
A jelenség további szereplőkkel gazdagodik: a Holdtól hat fokkal keletre fellelhetjük az oppozícióját éppen csak megélő Uránuszt, további hat fokra pedig az M45, vagyis a Fiastyúk zárja a sort.
November 27-én telihold – Fiastyúk együttállás
A szabad szemmel megfigyelhető novemberi jelenségek közül egyértelműen kiemelkedik a november 27-i Hold – Fiastyúk együttállás, amikor is hajnali négykor a 99,8%-os fázisú kísérőnk mindössze egy holdtányérnyira lesz a késő őszi, téli éjszakák szépséges nyílthalmazától, a Fiastyúktól.
Bár a telihold nem kedvez sem a fényképezésnek, sem a távcsöves megfigyelésnek, mindenképpen vessük szemünket az égre ezen a hajnalon, csodálatos látványban lesz részünk.
Aki nem bírja a korán kelést, előző este is megfigyelheti az együttállást; bár ekkor szélesebb, mintegy négy holdtányérnyi lesz a távolság a két égi objektum között.
November 29-én Vénusz–Spica együttállás
Újabb hajnali szépség jelenik meg egünkön november 29-én, amikor 5:45-kor a -4,1 magnitúdós esthajnalcsillag 4 fokra közelíti meg a 0,9 magnitúdó fényességű Spica csillagot, a Szűz csillagkép alfáját, az ókori Egyiptom és Görögország szent csillagát.
Szabad szemmel is kiváló látványnak, illetve hálás asztrofotó-témának ígérkezik a jelenség!
November 30-án kezdődik a Merkúr újabb észlelési periódusa
A legbelső bolygó is visszamerészkedik egünkre a Naptól megfelelő szögre eltávolodva: az első, megfigyelésre alkalmas este következik be november 30-án.
Ekkor a Merkúr már egy órával nyugszik a Nap után, és csak négy napra lesz a december 4-i maximális kitérésétől, láthatósága mégsem lesz teljesen kedvező; javasoljuk a nappali égen történő vadászatát akár a 17 fokos magasságban történő delelésekor, amely 13:00-kor következik be.
A bolygók novemberi láthatósága
Merkúr: A hónap végén kezdődik mérsékelten kedvező, esti láthatósága. A -0,4 magnitúdós, 72%-os, 6.1"-es korongátmérőjű fogyó Merkúr megjelenik az égen, de 16:31-kor már csak 3 fok magasan jár. Érdemes távcsővel a nappali égen, naplemente előtt vadászni rá.
Vénusz: Októberi dichotómiája után még magasan a délkeleti hajnali égen látszik ragyogó fényű fehér égitestként. A hónap közepén a polgári szürkület kezdetére 32 fokos magasságba ér, így a -4,3 magnitúdós, 61%-os fázisú és 19" átmérőjű bolygó felhőmintázata kiválóan észlelhető, akár sötét égen is.
Mars: November 18-án kerül együttállásba a Nappal, így a hónap során nem figyelhető meg.
Jupiter: 3-án kerül oppozícióba a hatalmas és fényes bolygó. -2,9 magnitúdós fényességével vakítóan uralja az eget, 49,5"-es korongja a kis távcsövekben is lenyűgöző. Este 18:30-kor már 20 fok fölött jár, 23:30-as delelésekor 56 fokos magasságba emelkedik, megfigyelésre kiválóan alkalmas!
Szaturnusz: Az esti ég sztárja a narancsos bolygó, hó közepén 18:15-kor, 30 fokos magasságban delel. A 0,8 magnitúdós és 17,3"-es korongátmérőjű égitest gyűrűre vetett árnyéka markáns, kiválóan észlelhető!
Uránusz: A november 13-án oppozícióba kerülő zöldes planéta a hónap során könnyen észlelhető. Este 18:00 után éri el a 20 fokos magasságot, majd töretlenül emelkedik 60 fok fölé a 23:30-as deleléséig. Az 5,6 magnitúdós, tiszta ég alatt szabadszemes bolygó korongátmérője 3,8"-es.
Neptunusz: Szintén az egész hónap során megfigyelhető, 20:00 előtt delel közel 40 fok magasan. A 7,8 magnitúdós és 2,3"-es tengerkék bolygóról nagyszerű észlelések és fotók készíthetők.
Jó egeket és örömteli bámészkodást kívánunk novemberre is!
Források
Meteor Csillagászati Évköny 2023
https://stellarium-web.org/
https://mcse.hu
https://theskylive.com
Szerző: Kovács Péter, Amatőrcsillagász, tudományos újságíró
Svábhegyi Csillagvizsgáló