Az év során holdunk pályája az égi egyenlítő alatt, attól délre húzódik majd. Kísérőnk pályasíkja ugyanis nem esik pontosan egybe az ekliptikával, attól 5 fokkal eltér. Idén ezért többször is előfordul majd, hogy a Hold a Skorpió és a Nyilas csillagkép látványos objektumai között vándorol, látványos közelítéseket produkálva. Az első ilyen parádé március 13-a és 15-e között lesz megfigyelhető. És hogy milyen együttállásokra számíthatunk ez alkalommal? Vegyük sorra a legfontosabbakat!
Március 14-én hajnalban a Hold 42 ívpercre az Antarestől
A Skorpió csillagkép alfája, vagyis az Antares sokak szerint az égbolt egyik legszebb csillaga. Vörös színe a Marsot idézi, nevét is innen kapta (a Mars görög neve Arész), de az ókori mezopotámiai csillagászok is „Cinóbervörös” névvel illették. Ezt a csillagot közelíti meg hajnali 02:30-kor a 60%-os Hold mindössze 41 ívmásodpercre, azaz alig valamivel messzebbre, mint a telihold átmérője.
Az esemény idején a páros körülbelül 10 fokra lesz a horizont felett, ez azt jelenti, hogy párásabb idő esetén a Hold is narancsvörös színben látható majd, ez lenne ám az igazi látvány!
Az Antarestől nyugatra újabb 1,3 fokra találhatjuk az M4 gömbhalmazt, ami tiszta, holdmentes éjszakákon a szabadszemes láthatóság határát súrolja – ezen a hajnalon a holdmentesség nem játszik ugyebár, de egy kis kézitávcsővel azért megkísérelhetjük megpillantani a gömbhalmazt is.
Ha a kora hajnali ébrenlét valamilyen okból nem sikerülne, a Hold–Antares duó egészen pirkadatig szoros együttállásban lesz, még hajnali öt órakor is szép látványt produkálva a világosodó égbolton.
Március 15-én hajnalban a Hold 3,7 fokra az M6 nyílthalmaztól
Másnap, nemzeti ünnepünk hajnalán egy ritka eseményre kerül sor, a Hold körülbelül négy fokra közelíti meg az M6 nyílthalmazt, vagyis a Pillangó-halmazt. Ez nem lesz nagyon szoros együttállás, mindamellett érdemes megfigyelnünk, hiszen ez a közelség csak 18-19 évenként következik be. Nem mellesleg kiváló alkalom észlelni az M6-ot, ami már a legkisebb távcsövekkel is egy csillagok garmadájára bontott szépséges halmaz.
Bár a Pillangó-halmaz is elég alacsonyan lesz a legnagyobb közelség idején, közvetlenül pirkadat előtt is csak 8 és fél fokra jár majd a horizont felett, megpróbálhatjuk levadászni a horizonthoz még közelebb tanyázó M7 nyílthalmazt, vagyis a Ptolemaiosz-halmazt is, ami az ókori csillagász szerint „a köd, amely a Skorpió fullánkját követi”.
Ezt csak nyílt déli látóhatárral, nagyon jó ég és elegendő lelkesedés birtokában érdemes megpróbálni az alacsony magasság, a Hold közelsége és a pirkadathoz közeli időpont miatt, de az igazi amatőrcsillagász pont az ilyen kihívásokat keresi!
Március 16-án hajnalban a Hold a Teáskanna közepén
A következő hajnalon aztán a már csak 38%-os, majdnem utolsó negyedig fogyott kísérőnk méltóképpen zárja le márciusi mélyrepülését: pirkadat előtt a Nyilas csillagkép legfényesebb csillagai által kirajzolt aszterizmus, a Teáskanna közepén terpeszkedik majd, hangulatos látványt ígérve.
Ezért is megéri egy kicsit korábban kelni a megszokottnál, és távcső nélkül, a teraszon / kertben / ablakban kávénkat kevergetve, önmagában csak a szépségéért megbámulni ezt az együttállást.
Tiszta egeket kívánunk!
Szerző: Kovács Péter, Amatőrcsillagász, tudományos újságíró
Svábhegyi Csillagvizsgáló
Források
Meteor Csillagászati Évköny 2023
https://stellarium-web.org/
Borítókép forrása:
39,1 órás, korai holdsarló és a Vénusz a Duna felett 2022. július 27-én
Rosenberg Róbert, eszlelesek.mcse.hu