Eltelt egy hónap és a naptár már azt mondja, hogy tavasz van.
Bár a nap-éj egyenlőségre még várni kell, sorra szedtük, mi mindent figyelhetünk meg az égen addig is a márciusi hónapban.
Együttállás-vadászok figyelem! Ez a ti hónapotok.
Március 6-án nem sokkal naplemente után a 90%-os fázisban járó Hold megközelíti a Preaesape nevű nyílthalmazt. Égi kísérőnk mindössze 2,5 fokra lesz északnyugati irányban a Rák csillagkép csillaghalmazától.
A jelenségről külön blogposztban részletesebben is írunk.
Március 8-án, a nemzetközi nőnapon 2 fok közelségre merészkedik egymáshoz az Uránusz és a Vénusz az égbolton.
A jelenség kézitávcsővel kiválóan megfigyelhető, szabad szemmel viszont csak a Vénuszt láthatjuk.
A Vénusz továbbra is fényesen tündököl a nyugati égbolton napnyugta után. Márciusban több érdekesség is történik vele. Hónap 10-én este megközelíti a 19 Aries jelű 5,7 magnitúdó fényességű csillagot a Kosban. Mivel mindössze 19,1 szögperc választja majd el őket, ha távcsővel nézzük, könnyedén beleférnek egy látómezőbe.
Majd március 24-én a bolygó eléri legnagyobb keleti elongációját, azaz legnagyobb kitérését a Naphoz képest. Ekkor 46,1°-ra lesz a Naptól, -4,5 magnitúdó fényessége miatt pedig az égbolt leglátványosabb égiteste lesz az esti órákban.
Három nappal később, március 27-én dichotómiája lesz a Vénusznak: A dichotómia az jelenti, hogy pont a bolygó felét világítja meg a Nap, szabályos félvénuszt látunk a távcsövekben.
Mivel azonban a Vénusz légkörrel rendelkező bolygó, a Schröter-effektus alapján, a felhőzet fényszórása miatt a geometriai félvénusz fázis időpontjában már 50%-osnál kisebbnek látszódik a fázisa, a fény-árnyék határ nem egyenes, hanem enyhén beharapott.
Hajnalban kelő bolygóink, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz égi táncot lejtenek az égbolton, több együttállásuk is lesz. Március 18-án hajnali 5 óra környékén 4°-on belül sorakozik majd a keleti égbolt alján a Jupiter a Mars és a Hold. Ráadásul, mivel a Hold csak 32%-os lesz, így fényességével nem nyomja el a bolygókat. |
Ezzel el is érkeztünk a nap-éj egyenlőséghez március 20-án.
A nap-éj egyenlőség napján a nappal és az éjszaka egyforma hosszú ideig tart, utána pedig már a nappali órákból lesz több.
Arról, hogy pontosan mi is történik ilyenkor és miért fontos nekünk később részletesebben írunk külön blogposztunkban.Március 22-én a Merkúr dichotómiája is esedékes, 24-én pedig ő is eléri legnagyobb elongációját, akár csak a Vénusz, csakhogy a Merkúr nyugati irányban tér majd ki a Naptól.
Hajnalban kereshetnénk Napkelte előtt az égen, de helyzete sajnos megfigyelésre nem kedvező. Május végi kitérése azonban ideális lesz a bolygó esti égen való megfigyeléséhez.
A hónap végére még egy csillagfedést tartogat nekünk a március. Március 29-én este a Hold mögé kerül az Éta-Tauri a Hyadok nyílthalmazban, a Bika csillagképben. A jelenség közeledtével részletesebben is beszámolunk majd róla.
Akár csak februárban, márciusban is szépen látszik a Téli Hatszög a déli égbolton. Ez a csillagalakzat a téli égbolt legfényesebb hat csillagát foglalja magában. Róluk részletesebben írunk februári jelenségnaptárunkban.
Ha van otthon távcsövünk, a hónap több alkalmas időpontot is tartogat Messier-maratonra, 21-én és 28-án.
Ha viszont nincsen vagy még nem tudod, mi is lehet az a Messier-maraton, gyertek fel a Svábhegyi Csillagvizsgálóba, ahol sok érdekességet tudhattok meg róla, sőt, kisebb részeit teljesíthetitek is.
Nyugalom, futni nem kell hozzá ?
Szerző: Szabó O. Norton / Bemutató csillagász