A Merkúr idei legkiválóbb láthatóságára készülhetünk. A bolygó az esti égbolt nyugati-északnyugati részén tartózkodik április végén, május elején, és távcsővel kiváló esélyekkel csodálhatunk meg egy vékony merkúrsarlót! De arra a különleges alkalomra is lehetőségünk nyílhat, hogy akár szabad szemmel pillantsuk meg a Nappal bújócskázó Merkúrt – a legbelső bolygó mindig a fényes Nap szomszédságában marad, így rendszerint igencsak nehéz felismerni az égbolton.
A Merkúr alakja
A Merkúr egészen változatos arcát mutatja különböző fázisokban. A telimerkúr a térben tőlünk távol helyezkedik el, így aprócska méretű. Tehát hiába hinnénk azt, hogy a bolygó felszínén több részletet láthatunk, mivel nagyobb részét éri napfény. Ez nem így van, mert a fogyó Merkúr közeledik, és a látszó átmérő növelésével egyre több részlet bukkanhat elő rajta. A sarló minél vékonyabb, annál közelebb van hozzánk, tehát annál nagyobbnak tűnik az égbolton – a legnagyobb akkor lehetne, amikor nekünk teljesen „háttal van” a Merkúr, de ekkor csak a sötét felét mutatja nekünk. Természetesen az is erősen korlátozó tényező, hogy minél vékonyabb a sarló, annál közelebb látjuk a Naphoz, és így fokozottan egyre nehezebb megfigyelni. Ez okozza a Merkúr megfigyelésének kihívását.
Nagyobb nagyításon akár felszíni részleteket is megpillanthatunk a bolygó korongján. Természetesen ne a kis kráterek megfigyelését várjuk – azonban a felszín nagyobb világos-sötét határai felvillanhatnak, ha kellően kitartóan és éles szemmel figyeljük.
A bolygó útja
A Merkúr ezt az utat járja be most áprilisban és májusban:
- Április 3.: Ekkor volt felső együttállásban, azaz ekkor ért tőlünk nézve a Nap túloldalára. Ekkor egy telimerkúrt láthattunk, ami a Földtől a lehető legtávolabb van, tehát nagyon picike, mindössze 5,0”-es látszó átmérővel. Természetesen pontosan az együttállás idején nem láthatjuk, mert a Nap fénye elnyomja, de a felső együttállás környékén egy aprócska, telt bolygókorongot láthatunk.
Ezután elkezdett egyre jobban eltávolodni a Naptól az esti égbolton, és elkezdett fogyatkozni a fázisa is.
- Április 25.: Ekkor ért dichotómiába, azaz érte el a félmerkúr alakját a csökkenő fázisa során. Átmérője ekkor 7,2”-es.
- Április 28–29.: Ekkor érte el a legnagyobb keleti kitérését a bolygó, tehát ekkor távolodott el látszólag legjobban a Naptól, ami nagyjából 20 és fél fok. Ezzel együtt nagyjából ugyanekkor volt a legnagyobb magasságban a sarló az esti égbolton. Ekkor már csak 40% volt a fázisa. Mérete ekkorra elérte a pompás 8”-et.
- Május 5–8.: Ezek az utolsó napok, amikor még láthatjuk a bolygó sarlóját az esti égbolton (a nappali égen több esélyünk van később is). Május 8-án a mekúrsarló átmérője átlépi a mágikus 10 ívmásodpercet, 10,1”-es sarló lebeg az alkonyatban. Megfigyelésének nehézségét érzékelteti, hogy fényessége ekkorra már 1,9 magnitúdósra csökken.
- Május 21.: Ekkor következik be az alsó együttállás, azaz ekkor fog a Nap és a Föld közé érni a bolygó. Érdekességként ekkorra 12,2”-es lesz, de sajnos semmi nem látszik belőle Földünkről.
Nappal?
Igen! Mivel így, a láthatóság végén már nagyon közel lesz a Merkúr a Naphoz, és napnyugtakor is már csak nagyon alacsony magasságnál láthatnánk, érdemes lehet akár a nappali égen megkeresni a bolygót. Ez sem lehetetlen, csak pontosan kell tudnunk, hogy merre nézünk a távcsövünkkel. A nappali, világos háttéren is láthatjuk a korongot, sőt akár a nagyobb felszíni részleteit is meg tudjuk pillantani. Mivel azonban a fogyó merkúrsarló fényessége is fogy, igen tiszta, derült égre és nagy távcsőre van szükségünk.
Nappali észlelés esetén ugyanúgy használhatjuk a távcsövünket, mintha éjszaka vizsgálódnánk. Arra kell azonban figyelnünk, hogy semmiképpen ne irányítsuk műszerünket a Nap irányába! Ezt kivédhetjük nagy figyelemmel is, de akár árnyékos helyre is helyezhetjük megfigyelőhelyünket, ha onnan a Merkúr még látszik.
Itt van hát az alkalom, hogy ne csak vékony hold- hanem sovány merkúrsarlót is láthassunk! A tavaszi esték igencsak kedveznek az extrémebb bolygómegfigyelésekhez, távcsővégre fel, és lehetőség szerint rögzítsük észleléseinket fényképen vagy rajzban, és küldjük be egy archívumba!
Szerző: Világos Blanka, Amatőrcsillagász, Kutatói asszisztens
CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet