Október 5-én, szerda este különleges látványt fedhetünk fel távcsövünkkel: a Szaturnusz gyűrűjére árnyékot vet a Iapetus nevű holdja, aminek kis fekete korongja három óra alatt végig is vonul a gyűrű látható részén. A jelenséget csak távcsőben lehet megfigyelni, de egy közepes műszer is elég arra, hogy felfedezzük a „lyukat” a gyűrűben.
A Iapetus
A Iapetus a Szaturnusz egyik legrejtelmesebb holdja. A gyűrűkirály 3. legnagyobb kísérője, mégis igen nehéz megfigyelni, ami nagyrészt a rendkívül sötét felszínének tudható be. A felszíne azonban ennél is izgalmasabb: az egyik féltekéje szinte koromfekete, a másik viszont ennél jóval világosabb. A belsejét főként jég alkotja.
A Szaturnusz holdjainak sötétsége
A Szaturnusz nem egy síkban kering velünk, ezért egy ideig kicsit “alulról”, a déli féltekéjére, majd pedig az északi féltekéjére látunk rá jobban. Ezzel együtt a holdjainak pályája is más-más vetületben látszik a Földről nézve. Emiatt egy hold ugyanolyan helyzetben csak fél Szaturnusz-keringésenként, azaz nagyjából 15 évente van. Minden 15 évben nagyjából 3 évnyi olyan ablak van, amikor a bolygó holdjai képesek árnyékot vetni a gyűrűre, és mindig a Iapetus az előfutára az összes többi holddal bekövetkező ilyen eseménynek is.
A Iapetus árnyékjelenségei a mostani eseménnyel indulnak, 2022-ben láthatunk néhány izgalmas árnyékot. Azonban ezután 2036-ig kell várni a holdacska árnyékára, a mostani szezon előtt pedig legutóbb 2007-ben lehetett hozzá szerencsénk, sőt 2010 óta egyáltalán nem is lehetett látni holdárnyékot a gyűrűn!
Ebben az évben lassan beindulnak a holdak jelenségei, az árnyékuk a gyűrűre vetül, sőt akár el is fedhetik egymást a holdak, vagy egymás árnyékába bújhatnak. Ez a szezon 2026-ig tart, és megint várni kell majdnem egy évtizedet, hogy ismét megcsodálhassunk ilyen eseményt.
Az árnyék menetrendje
A Szaturnusz gyűrűit több sávra oszthatjuk. A leghíresebb az A és B gyűrű, amiket a kisebb távcsövekben is látható Cassini-rés választ el egymástól, az A gyűrű a külső közülük. Nagyobb távcsövekkel, jó égbolton akár a B gyűrűn belül is megláthatunk egy halványan derengő sávot – ezt a C gyűrűt nem véletlenül hívják fátyolgyűrűnek. A legizgalmasabbnak az árnyék A és B gyűrűn való áthaladása ígérkezik, ugyanis örülhetünk, ha a C gyűrűt egyáltalán látjuk, nem hogy az árnyékot rajta.
Az árnyék mozgása 2022. 10. 05-én 20:00 és 00:30 között. A képen szerepel az időpont is minden egyes képkockához, de azok UT-ben értendőek, így hozzá kell adni két órát, hogy a közép-európai időt megkapjuk. Forrás: WinJUPOS
Az este során így vándorol majd az árnyék a gyűrű nyugati oldalának belső peremétől a külsőig:
- A B gyűrűre a C-ről 20:51-kor érkezik meg az árnyék.
- A Cassini-résen 22:40-22:50 között vetül át az árnyék.
- 22:50-kor belép a külsőbb, A gyűrűre.
- Az A gyűrűben lévő Encke-résen 23:50-kor merül el.
- Az A gyűrűt 0:10-kor hagyja el, ezután már összeolvad a hold árnyéka a világűr sötétjével.
Semmiképp ne hagyjuk ki a jelenséget, ha van egy legalább kb. 15 cm-es távcsövünk, ugyanis egy rettentő izgalmas szezonnak a hajnalát figyelhetjük meg most! Derült eget hozzá mindenkinek!
Szerző: Világos Blanka, Amatőrcsillagász, Kutatói asszisztens
CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet