még egy annál is érdekesebb, szorosabb és megfigyelésre méltóbb eseményt vonultat fel előttünk november 6-a, szerda éjszakája, illetve a csütörtökre virradó hajnal. Ez az észlelés azonban némi áldozattal jár, ugyanis ezúttal nem elég este előző este egy kicsit tovább fennmaradnunk a szokottnál, hanem egyenesen éjszaka közepéig, éjjel 2:00-ig legalább ébren kell lennünk. Aki azonban veszi a fáradtságot, avagy éppen valamiért felébred ekkor, felejthetetlen élményben lehet része. Ekkor ugyanis a Bika csillagkép 108-as számmal jelölt csillaga olyannyira megközelíti az éppen ott tartózkodó Jupitert, mintha annak egy holdja lenne. A Jupiter körül ekkor kis távcsővel három Galilei-holdat is megfigyelhetünk (aki kivárja a háromnegyed hármat, az megláthatja majd a negyediket, az Europát is!), mégpedig az Iót, a Ganymedest és a Callistót. A közelükbe érkező 108 Tauri az együttállás pillanatában szabad szemmel egybeolvad velük.
A Jupiter november 7-én hajnali 2 órakor nagyon kedvező helyzetben lesz az égbolton, ugyanis éppen delelése utáni percekben látható és olyan magasan jár rajta, hogy akár az ablakunkból is észrevehetjük. Nem feltétlenül szükséges tehát kimenni a szabad ég alá az együttállás észleléséhez, hanem élvezhetjük azt a szobánk melegéből is, amennyiben van nálunk egy binokulár vagy egy kis távcső. Természetesen az észlelés akkor lesz a legjobb minőségű (mert ablaküvegen keresztül biztosan torzabb lesz a kép), ha szabad ég alatt, fényszennyezéstől mentes helyen tudjuk meglesni. Akinek azonban nincs kapacitása egy késő őszi éjszakát a szabadban tölteni, annak is remek lehetősége nyílik ennek a nem mindennapi égi jelenségnek a megfigyelésére akár az előző éjszakán. Akkor viszont még nem annyira lesz látványos az együttállás.
Naprendszerünk legnagyobb bolygójának -2,7 magnitúdós látszó fényességű piciny köröngja 6-án a Bika csillagképben tartózkodik majd 65 fokkal a horizont felett, így viszonylag egyszerűen megtalálhatjuk majd az Auriga csillagkép fényes Capellája alatt, nem messze a Bika csillagkép legfényesebb csillagától, a narancsszínű Aldebarantól. Ebben a csillagképben érdemes megnézni a szabad szemmel is felbontható nyílthalmazt, a Plejádokat, amely binokulárban szintén meglepően szép látványt nyújt.
Az együttállás pillanatában pedig különleges attrakciónak lehetünk tanúi: szabad szemmel egyáltalán nem, ámde binokulárral jól látható, hogy a 6,3 magnitúdós látszó fényességű 108 Tauri megérkezik a Jupiter 2,2'-es közelségébe. Ilyen módon olyan közel lesz a bolygóhoz, mint annak holdjai. Az Io, a Ganymedes és a Callisto egy síkban helyezkedik el a Jupiter körül, így az égbolton is egy egyenesben látszanak majd. A 108 Tauri ezzel ellentétben háromszöget alkot majd a Jupiterrel és az Ióval, így könnyedén elkülöníthető lesz majd a Galilei-holdaktól, ráadásul azok mind fényesebbek is, mint a közeli csillag.
Nagyon ritka eseménynek számít, hogy annyira megközelítsen egy csillag egy bolygót, hogy könnyedén beleférjen a két égitest egy nagy nagyítású távcső látómezőbe, sőt összetéveszthető legyen az adott bolygó holdjaival.
Azonban ha valaki kivárja a hajnal utolsó pillanatát, amikor a csillag még sötétebb égbolt alatt elcsíphető, ez a navigációs szürkület kezdete, azaz 05:20-kor egy kicsit még közelebb láthatja a csillagot a Jupiterhez, hajszálnyival 2’ alatti távolságban, és a csillag már pontosan a Jupiter pólusa alá ér az égbolton. Csak egy leheletnyit lesz szebb az együttállás, de sokkal nagyobb áldozatot kell érte hozni a korai keléssel vagy a hajnalig való kitartással.
Aki teheti, mindenképpen vegye a fáradságot az észleléshez, s felejthetetlen élményt kap jutalmul!
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet