Hó végi hírek: holdsarló az Ikrekben, csillagfedés és együttállás

Hó végi hírek: holdsarló az Ikrekben, csillagfedés és együttállás

2024 szeptember 25
| Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
Szeptember vége szinte tobzódni fog a változatos, és szebbnél szebb égi jelenségekben: 26-án megfigyelhetjük, amint a Hold C alakú sarlója együtt áll az Ikrek csillagkép Pollux csillagával.

Másnap, 27-én hajnalban megfigyelhetünk egy csillagfedést teljes hosszában, és egy majdnem csillagfedést, végül pedig szeptember 29-én a Hold még vékonyabbá váló sarlója ismét csillagokkal áll együtt. A koránkelők előnyben vannak, ugyanis a felsorolt jelenségek jórészt hajnaltájt fognak bekövetkezni a remélhetőleg derült égbolton. Mindenkit biztatunk ezeknek a szabad szemmel is élvezetes együttállásoknak, illetve a binokulárral vagy kis távcsővel jól látható csillagfedéseknek a megtekintésére.

Következő bejegyzésünkben sorra vesszük a szeptember végi jelenségeket, és bemutatjuk őket részleteikben is.

Csütörtöki csicsergés: a Hold és a Pollux

Szeptember 26-án, csütörtökön a Hold 36%-os sarlója megközelíti az Ikrek csillagkép Pollux csillagát, mégpedig 3,5 fokra. Ennél közelebb lesz a csillagkép egy kevésbé jellegzetes csillagához, a 4,1 magnitúdós látszó fényességű Üpszilon Gem-hez. Mindkét csillagot a Holdtól balra lefelé kell keresni az égbolton. Aki tehát sikeresen megtalálja a holdsarlót keleti irányban 55 fok magasan hajnali 5:30-kor, könnyedén felismeri az Ikrek csillagkép testvérpárjáról elnevezett, kékes színű Castort és alatta a fehéres Polluxot. Érdekesség, hogy az égi ikertestvérek lábai között lesz majd ezen a hajnalon a Mars, a vörös bolygó is, amelyet szintén érdemes akár szabad szemmel, akár binokulárral megfigyelni. Néha egy-egy Starlink műhold is elhúz a csillagképen át, amelyet szabad szemmel is látható, mozgó fénypontocskaként könnyedén beazonosíthatunk az égbolton.

Pénteki peremles: egy csillagfedés és egy majdnem csillagfedés meséje

Szeptember 27-én hajnalban ismét színpadra lép a Hold, és bemutat a szemfüles észlelőknek egy gyönyörű csillagfedést meg egy közel súroló fedést. Az első csillagfedés során a Lambda Cancri nevű, a Rák csillagképben található csillag lép be a sarló mögé annak világos oldalán éjjel 3:01-kor. Ekkor a keleti irányban látszó Hold kiflije 28%-os fázisú, így kifejezetten látványos, amikor az 5,9 magnitúdós csillag lassan megközelíti a holdsarlót. A belépést a világos peremnél sajnos csak nagyon nagy távcsővel figyelhetjük meg a csillag és a holdkorong nagy fényességkülönbsége miatt. Később, kicsit több mint egy óra múlva, 04:05-kor a csillag ismét megjelenik az égbolton. A Hold sötét oldala mögött bukkan ki, ezúttal már kisebb látcsővel is láthatjuk az előbukkanását. Kísérő égitestünk ez alatt az idő alatt 21 fokos magasságból felér 31 fokos magasságba, így elég csupán a belépés idejére jó horizontú helyet keresnünk, a kilépést már akár az ablakunkból is megnézhetjük.

A hajnal másik érdekessége, hogy miközben várunk a Lambda Cancri kilépésére, aközben láthatjuk a 7,2 magnitúdós HD 69734 kilépését és a 7,9 magnitúdós, HD 69918-as számú csillag majdnem súroló fedését is. Az objektumok hajnali 3:20-kor és 3:26-kor bukkannak ki a Hold mögül. Érdemes megfigyelni ezeket az eseményeket is, mert nagyon érdekes és szép látványt nyújtanak mint aprócska csillagpöttyök a Hold sarlója mellett.

Vasárnapi viadal: a Hold és a Regulus

Szeptember 29-én, vasárnap hajnalban keleten a Hold sarlója 12%-osra csökkenve megérkezik az Oroszlán csillagképbe. Hajnali 5:30-kor 3,3 fokos közelségbe kerül a csillagkép legfényesebb csillagával, a Regulusszal, illetve egy kevésbé fényes, ámde szabad szemmel is kivehető, 3,5 magnitúdós csillaggal, az Éta Leo-val. Utóbbitól csak 1,6 fokos távolságban lesz Holdunk, így ha megtaláltuk a sarlót, a Hold és a két csillag alkotta háromszöget egyszerű lesz majd észrevenni az égen. Mindez a horizont felett 24 fokos magasságban fog bekövetkezni, így talán nem jelent majd nagy kihívást az észlelése. Aki megszokásból vagy kötelességből felébred korán ezen a vasárnap hajnalon, és megteheti, nézze meg a Hold tündöklő sarlóját!

Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet