A párostól kicsit távolabb pedig a Jupiter fényes korongja hívja fel magára a figyelmet. Mindez este 9 óra 11 perckor történik meg, így a megfigyelés, legalábbis időpontját tekintve nem igényel különösebb erőfeszítést. Az együttállás résztvevői mind fényes, szabad szemmel is jól látható égitestek, így bátran próbálkozzon meg az együttállás észlelésével az is, akinek nincs otthon távcsöve, avagy binokulárja. Derült idő esetén a novemberi esték egyéb szépségeket is tartogatnak az égen, kifejezetten látványos például az Orion csillagkép és a Plejádok nyílthalmaz. Mindenkit biztatunk tehát egy kis égnézésre még ezeken a késő őszi, hűvös estéken is.
Ezen a bizonyos vasárnapi estén a Hold alakját mindennél könnyebb lesz kiszúrni, ekkor ugyanis majdnem telihold lesz, 94%-os fázissal, így fényesen világlik majd fel fejünk felett a szabályos kör alakjához közelítő forma. Az együttállás pillanatában az 1,7 magnitúdós látszó fényességű, tehát szabad szemmel is fényes Elnath csillag tőle mindössze 40'-es távolságban lesz majd, enyhén balra, felfelé. Az Elnath abból a szempontból érdekes, hogy egyszerre két csillagképhez tartozik: a Bika vagy Taurus csillagképben a béta, az Auriga vagy Szekeres csillagképben pedig a gamma görög betű tartozik a nevéhez. Azt is mondhatjuk tehát, hogy ez a két jellegzetes, téli csillagkép az Elnathban ér össze egymással.
Az egymáshoz különlegesen közeli duótól 6,5 fokos távolságban megpillanthatjuk majd a Jupitert, szintén a Bika csillagkép két szarva között. A Jupiter könnyedén észrevehető kiemelkedő, -2,8 magnitúdós látszó fényességét tekintve. A bolygót érdemes kis távcsővel is megnézni, ugyanis legnagyobb holdjainak látványa felejthetetlen élménnyel jutalmazza megfigyelőit, csakúgy, mint a bolygó jellegzetes, felhősávos szerkezete.
Mivel az égi együttes a horizont felett 37 fokos magasságban lesz majd az együttállás pillanatában, nem fontos az, hogy jó horizontú helyen legyünk este 9 óra körül, hiszen a Holdat viszonylag egyszerű még az esetleges házak vagy fák mögött is észrevenni, az együttállás másik két tagját pedig onnan kiindulva szintén megtalálhatjuk.
Ha sikerült kijutnunk a szabadba ezen a vasárnapi estén, érdemes megnézni a téli égbolt egyéb gyönyörűségeit is. Ezek közé tartozik a Téli Hatszög aszterizmusának hat fényes csillaga, az Orion csillagkép a vöröses Betelgeuzével és az öv alatt látható Orion-köddel, illetve a 7 nővér szimbólumát viselő, 7 szabad szemmel is látható csillagot tartalmazó Plejádok nyílthalmazzal. Mindenkinek derült estét és jó nézelődést kívánunk!
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet