Minden napfogyatkozás újhold idején történik, amikor a Hold pontosan a Nap és a Föld között helyezkedik el, és árnyékot vet a Földre. Gyűrűs napfogyatkozás esetén azonban a Hold távolabb van a Földtől, mint teljes napfogyatkozás esetén, így nem takarja ki teljesen a napkorongot, annak külső része fényes gyűrűként látszik a Hold körül.
Az október 2-i esemény hasonló lesz a 2023. október 14-én Amerika egy része felett látható gyűrűs napfogyatkozáshoz. A napkorong 87%-át takarja majd ki a Hold, amelynek látszó mérete az átlagosnál 6,4%-kal kisebb lesz. Minél közelebb helyezkedik el a megfigyelő annak a sávnak a középvonalához, ahonnan a napfogyatkozás gyűrűsnek látható, annál hosszabb ideig tart az esemény. Gyűrűs napfogyatkozás egy keskeny sávból lesz csak látható a Csendes-óceán, illetve Chile és Argentína déli része felett. Ebbe a sávba a turisták által kedvelt, híres Húsvét-sziget is beleesik, amely a chilei partoktól 3515 km-re található. A mindössze 164 négyzetkilométeres sziget felett nem olyan régen, 2010. július 11-én lehetett teljes napfogyatkozást megfigyelni (előtte Kr. u. 591. március 30-án), és a következő teljes és gyűrűs napfogyatkozásig az októberi esemény után 2324 február 25-ig, illetve 2345. június 30-ig kell majd várni.
Az októberi gyűrűs napfogyatkozás Patagónia déli részéről, Chile és Argentína területéről is látható lesz. A gyűrűs napfogyatkozás láthatóságának sávja maximálisan 266 km széles lesz.
Több szempontból is különleges lesz ez a napfogyatkozás: az Észak-Amerika felett idén április 8-án bekövetkezett teljes napfogyatkozás után nem sokkal követi egy újabb. Az októberi gyűrűs napfogyatkozás akár 7 perc 25 másodpercen keresztül is látható lesz, tehát sokkal hosszabb ideig, mint az ezt megelőző gyűrűs napfogyatkozás, amely 4 perc 52 másodpercig volt látható az USA felett 2023. október 14-én. Az, hogy a Húsvét-szigetről is megfigyelhető lesz, tovább fokozza az esemény különlegességét.
Bár gyűrűs napfogyatkozás csak egy keskeny sávból lesz megfigyelhető, Dél-Amerika nagyobb részéről részleges napfogyatkozást lehet majd látni: Rio de Janeiro, Brazília (9%), São Paulo, Brazília (10%), Buenos Aires, Argentína (42%), Montevideo, Uruguay (42%), Santiago, Chile (44%), Falkland-szigetek (85%).
Az október eleji esemény után a következő gyűrűs napfogyatkozás 2026. február 17-én az Antarktiszról lesz látható, majd 2027. február 6-án (Chile, Argentína, Uruguay, Elefántcsontpart, Ghana, Togo, Benin és Nigéria), 2028. január 26-án (Galapagos-szigetek, Ecuador, Brazília, Francia Guyana, Portugália, Marokkó és Spanyolország) és 2030. június 1-jén (Algéria, Tunézia, Görögország, Törökország, Oroszország, Kazahsztán, Kína és Japán). Ha valaki tehát októberben lemaradna a gyűrűs napfogyatkozásról, annak nem kell sokáig várni a következő lehetőségekre.
Szerző: Nagy Zsófia, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet