a hónap második felében négyszer is olyan szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy megfigyelhetünk egy-egy csillagot, amint égi kísérőnk mögött elhalad. Ebből az első két alkalommal csak a kilépést láthatjuk, a másik két alkalommal azonban teljes egészében átélhetjük a fedés felejthetetlen élményét. Az első fedésre szeptember 18-án este, a másodikra 20-án este, a harmadikra 21-én este, a negyedikre pedig 23-án éjszaka kerül sor. Talán nem reménykedhetünk abban, hogy az összes éjszaka derült idő lesz, azonban ha már csak egy ilyen eseményt is meg tudunk figyelni, megtapasztalhatjuk a csillagfedések egyedülálló szépségét. Legyünk résen tehát ezekben a napokban is, hogy ne maradjunk le a Hold parádéjáról!
Szeptember 18-a: a 44 Psc fedése
A Hold a hónap közepén este a Halak csillagképben tartózkodik majd, és ennek megfelelően szeptember 18-án, szerdán este a csillagkép egyik csillagát, a 44 Psc elnevezésű objektumot fedi el. A kilépés este 22:36-kor fog megtörténni a majdnem telihold sötét oldalán, 33 fokos horizont feletti magasságban délkeleti irányban. Ekkor tehát az égi kísérő egyszerűen észrevehető az égbolton, fényessége szinte elvakít bennünket az éjszakában, így csak a megfelelő időpontra kell figyelnünk, hogy megleshessük a csillag kilépését. A 44 Psc egy holdfénymentes égen szabad szemmel látszó, ám halvány csillag, 5,8 magnitúdós látszó fényességgel. A kilépéshez most és a többi fedés alkalmával is javasoljuk binokulár használatát, hiszen úgy teljes élményben lehet részünk.
Szeptember 20-a: a 19 Ari fedése
Két nappal később, péntek este a Kos csillagkép egyik csillagát, a 19 Arietist fedi a Hold. Ezúttal nem kell olyan sokáig fenn maradnunk este, mint előzőleg, a kilépés ugyanis 21:23-kor történik majd meg, szintén a 90%-os megvilágítottságú Hold sötét oldalán. Ekkor azonban már jóval közelebb lesz égi kísérőnk a keleti horizonthoz, attól 15 fokos magasságban helyezkedik majd el, így a megfigyeléshez mindenképpen szükséges egy olyan hely kiválasztása, ahol nem zavarnak minket természetes sem mesterséges földi akadályok. A 19 Ari látszó fényessége hasonló az előző fedett csillagéhoz, 5,7 magnitúdó.
Szeptember 21-e: a Dzéta Ari fedése
Ezúttal teljes hosszában átélhetjük a fedés élményét, megfigyelhetjük a csillag belépését a Hold mögé, majd szűk egy óra múlva a kilépését is. Szeptember 21-én, szombaton az este főszereplője a 4,9 magnitúdós látszó fényességű, Dzéta Ari elnevezésű csillag lesz. Este
22:13-kor lép be a 80%-osra fogyott Hold világos oldalán, baloldalt, alul, majd közel egy óra múlva, 23:06-kot kilép mögüle a sötét oldalon. Ezen időszak alatt a Hold 16 fokos magasságból 27 fokig kúszik fel a keleti égbolton, amiből látszik, hogy a belépés észlelése sokkal nagyobb kihívás, mint a kilépésé. Mivel azonban igen látványos esemény a belépés is, mindenképpen érdemes megkeresni a megfelelő helyszínt, hogy ne maradjunk le róla.
Szeptember 23-a: a Khí Tau fedése
Erre a napra a Hold elérkedik a Bika csillagképhez, hogy hajnalban ismét megörvendeztessen minket egy érdekes fedés látványával. Szeptember 23-án, hétfőn hajnali 1:40-kor ugyanis belép a 69%-os Hold mögé a Khí Tau jelölésű, 5,4 magnitúdós látszó fényességű csillag, szintén a világos oldalon, majd majdhogynem pontosan egy óra múlva, 2:40-kor kilép a sötét oldalon. Akinek nagyobb távcsöve van, megpróbálkozhat a 48 másodperccel később kilépő 8,5 magnítúdós társcsillagának kilépésének megfigyelésével is. Ekkor szerencsére a keleti horizont közelsége nem jelent majd kihívást, a Hold ugyanis 46-55 fokos magasságban lesz az égbolton a fedés ideje alatt. Bár sokáig fenn kell maradnunk ahhoz, hogy észlelhessük ezt a fedést, ha az előzőekről lemaradtunk, ezt semmiképp se hagyjuk ki!
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet