az újholdhoz közeledve a Hold majdhogynem eltűnő sarlója a horizont közelében díszeleg majd, amikor égi kísérőnk mögül hajnali 5:33-kor kilép a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, a Spica a sötét oldalon. Ezen a szépséges csütörtöki hajnalon szerencsésnek mondhatjuk magunkat derült idő esetén, hiszen ennek az egyedülálló kihívásnak a teljesítése nagy örömet okozhat a lelkes észlelőknek. A kilépés a 2 fokos magasságban fog bekövetkezni, így az extravékony, 31 óra 38 perces idejű holdsarló mellett kihívást jelent majd a horizonthoz való rendkívüli közelség is. Aki azonban szereti a nehéz feladatokat, és emellett korán kel, nem bánja meg, ha tekintetét a keleti égbolt felé veti.
Mint azt a legtöbben tudják, a Hold minden nap máshogy és máshol jelenik meg szemünk előtt az égbolton: a telihold alakja összetévesztetetlen bármelyik másik égitesttel, fényességével pedig bevilágítja az éjszakát. A holdsarló C vagy D alakot formázó kiflije szintén gyönyörű látványt nyújt, s érdekes élmény a félhold megfigyelése is. Október 31-én, a hónap utolsó napján a sarló alakú Hold C betűje 2%-os , 31 óra 38 perces vékonyságot ölt, ami azt jelenti, hogy a szürkületi égen nagyobb kihívás lesz megtalálni, mint egy nála jóval halványabb csillagot. Ha azonban sikerült azonosítani égi kísérőnket, érdemes bekészíteni távcsövünket is: hajnali 5:33-kor a Spica csillag ugyanis kibukkan mögüle, mégpedig a sötét oldalon, a Hold nem látható korongjának jobb felső részén. Bár a Spica igen fényes, 1,0 magnitúdós, így szabad szemmel is jól látható csillag, a szürkületi égen ilyen alacsonyan nem olyan egyszerűen észrevehető, mint éjszaka. A Hold mögül történő kilépését mindenképpen érdemes távcsővel nézni a látvány teljességének érdekében.
Emlékezzünk meg az észlelés kihívásairól is: mivel a kilépés a horizont felett 2 fokos magasságban történik majd, nagyon fontos, hogy megfelelő észlelési helyszínt válasszunk. Érdemes már a kilépés ideje előtt néhány perccel, esetleg fél órával kimenni a kiválasztott helyre, és figyelni a keleti horizontot, amelyen egyszercsak felkel a Hold papírvékonyságú, szinte láthatatlan sarlója. Most sajnos fényes bolygó nem fog segíteni bennünket a holdsarló helyének előzetes megtalálásában, talán a közeli, Arcturust tudjuk segítségül hívni. Attól jobbra 30 fokkal a horizonton keressük a Holdat vagy a magasan levő még jól látható Denebola nevű csillagot, ami az Oroszlán csillagkép alakjának a farkincáján a bojt: szinte pontosan függőlegesen lefelé alatta bukkan fel a látóhatáron a Hold.
Ha a sarlót sikerült megtalálni, a Spica kilépésének megfigyelése már csak időzítés kérdése. Az is fontos tehát, hogy pontosan érkezzünk meg az észlelés helyszínére, nehogy lemaradjunk a legfontosabb pillanatokról.
Október 31-én hajnali 5:33-kor tehát aki megteheti, avagy akinek valami miatt ébren kell lennie, és szereti a kihívást, próbálkozzon meg ennek a rendkívüli csillagfedésnek az észlelésével!
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet