A Hold égi útja során ki-kitakarja a csillagokat, azonban az ritka, hogy egy fényes és szabad szemmel jól látható csillagot fedjen el.
Ez tényleg nem mindennapos jelenség.
Február 6-án hajnaban egy ilyen égi eseménynek lehetünk szemtanúi, ugyanis az éta Geminorum jelű csillag fog eltűnni a Hold korongja mögött.
Az éta Geminorum (azaz a Gemini, Ikrek csillagkép hetedik legfényesebb csillaga) 3.3 magnitúdós, ami azt jelenti, hogy budapesti égről is könnyedén látható szabad szemmel. A csillag hivatalos neve Tejat Prior, ami azt jelenti ógörögül, hogy első láb, hiszen a mitologikus Kasztor-Pollux ikertestvérpár közül Kasztor lábujjainál helyezkedik el ez a csillag.
A Hold útja nem mindig ugyanott, a Föld keringési síkjában húzódik, ugyanis azzal 5 fokos szöget zár be. Pontosan ezért van az is, hogy nem figyelhetünk meg minden hónapban holdfogyatkozást. A Hold akkor eshet bele a Föld árnyékába, hogy ha a három égitest - a Nap, a Föld és a Hold - szinte pontosan egy egyenesen helyezkednek el.
Általában a Hold vagy a Föld árnyéka felett, vagy alatta egy kicsivel éri el a telihold fázist. Ugyanezen ok miatt a Hold nem mindig ugyanott látszik elhaladni a csillagok előtt, így folyamatosan változik, hogy milyen csillagokat takarhat ki, egy keskeny sávon belül az égbolton. A Hold fedése egy nagyon hasznos jelenség különféle mérések elvégzéséhez.
Ilyen például, ha egy távoli kisbolygó méretét szeretnénk meghatározni - tudjuk, hogy a Hold milyen sebességgel halad el előtte, és ha végigkövetjük, hogy milyen gyorsan halványodik el a Hold peremén, meg tudjuk mondani, hogy mekkora lehetett a kiterjedése.
Ez a jelenség mindig nagyon erősen függ a földrajzi helyzettől. Könnyen lehet, hogy a szomszéd országban már nem is látható!
Ez annak köszönhető, hogy a Holdat kicsit másfelé látjuk a csillagokhoz képest, ha észak vagy dél felé térünk ki.
A kelet-nyugat irányú mozgás azt befolyásolja, hogy éppen milyen magasan láthatjuk a Holdat. Ez azért fontos, mert könnyen lehet, hogy egy Amerikában szépen látszó csillagfedés során tőlünk nézve a Hold a horizont alatt tartózkodik.
A mostani csillagfedés majdnem egész Európából megfigyelhető. Ez a fedés február 6-án, hajnali 3:23-kor kezdődik Budapestről nézve (az országon belül 3:23-3:24 között változhat), tehát ekkor fog a csillag eltűnni a Hold korongja mögött. Ekkor 12 fok magasan a horizont fölött, északnyugaton látszódik majd a páros.
Ugyan ezeket a jelenségeket jóval kényelmesebb távcsővégen végigkövetni, hiszen a Hold fényárjában még a legfényesebb csillagok is eltűnhetnek, a csillag belépését megfigyelhetjük majd szabad szemmel is, hiszen az a dagadó Hold sötét oldalán fog megtörténni.
A csillag 4:05-kor fog kibukkanni a Hold túlsó, fényes oldalán.
Ekkor az már nagyon közel lesz a horizonthoz, sőt, csak az ország nyugati felében lesz egyáltalán felette. Sajnos ezeknek a megfigyelőknek is nehéz lesz egyből megpillantani a csillagot Hold erős fényében.
Szerencsére nem kell búsulnunk, ha lemaradunk erről az eseményről: a Hold nem túl ritkán, egy-két havonta elfed egy hasonlóan fényes csillagot.
Szerző: Világos Blanka / Tudományos Segédmunkatárs
Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet