Ennek a két pillanatnak az észlelése rendkívüli élményben részesíthet bennünket, novemberben pedig különösen szerencsések lehetünk, a hónap ugyanis csak úgy tobzódik majd a csillagfedésekben: ha szerencsénk van, és mindig derült az idő, ötször is megfigyelhetjük! Sőt, három esetben nem is kell éjszakába nyúlóan fennmaradni az észleléshez. Reménykedjünk tehát, hogy derült lesz az idő november 7-én, 12-én, 16-án, 20-án és 24-én vagy legalábbis ezen napok némelyikén, hogy mindenkinek lehetősége nyíljon egy remek binokuláros kalandra.
1. A Terebellum fedése november 7-én
A hónap első fedése november 7-én, csütörtökön fog bekövetkezni a déli égbolton. Ezen a napon délután 17:41-kor ugyanis a Nyilas csillagképben található Terebellum nevű csillag 4,7 magnitúdós látszó fényességű fénypontja belép a 34%-os, dagadó holdsarló mögé az északi pólus közelében, a sötét oldalon, a holdkorong felső részén. Nem kell túl sokat várnunk a kilépésre sem, ugyanis 17:58-kor a csillag ismét megjelenik az égen, ezúttal a Hold világos oldala felől, annak a jobb felső részén. Szinte azt mondhatnánk, hogy súroló fedést láthatunk, hiszen a csillag csak egy kicsiny holdszelet mögött halad át. A súroló fedéshez a vállalkozó kedvűeknek ehhez Budapestről 67 km-t kellene légvonalban utazni északnyugat-nyugat irányba, például Bábolna településhez. Mivel nem kell sok ideig várni a két nevezetes pillanat között, és nem igényel éjszakai fennlétet sem az észlelés, mindenkit bátorítunk arra, hogy egy kicsit kimenjen a szabad ég alá ezen a délutánon, és figyelje meg a 13 fokos horizont feletti magasságban lévő holdsarlót.
2. A 44 Psc fedése november 12-én
Következő héten kedden, november 12-én ismét csillagfedéssel gyönyörködtet meg bennünket a Hold. A „dagadó” tendenciát folytatva égi kísérőnk ekkorra már 86%-os fázisában pompázik majd az égen, így nagyon könnyen észrevehetjük majd. Ezúttal az előzőnél kicsit halványabb, 5,8 magnitúdós csillag lesz az este másik főszereplője, mégpedig a Halak csillagképben található 44 Psc jelölésű csillag. Ebben az esetben sem kell éjszakázni, a belépés ugyanis 18:11-kor történik majd meg a 34 fokos horizont feletti magasságban lévő Hold sötét oldalán, annak a közepén, majd kicsivel több mint egy óra múlva, 19:18-kor ismét megjelenik a csillag, mégpedig Holdunk világos, jobb oldalán, 41 fok magasan. Itt már azért nagyobb távcsövet kell használnunk, hogy jól látható legyen mind a csillag belépése, mind a kilépése.
3. A Khí Tauri fedése november 16-án
Még ugyanezen a héten, szombaton, tehát november 16-án bekövetkezik a hónap harmadik ajánlott csillagfedése, amely ezúttal nem késő délután, hanem este történik majd meg. Ekkorra a Hold eléri a 98%-os fázist (egy nappal leszünk telehold után), tehát majdhogynem teliholdként látszik majd a derült égbolton. Az eddigieknél magasabban, 42 fokkal lesz a horizont felett a belépés pillanatakor, ami jelentősen egyszerűsíti az észlelést. A sötét, holdfénymentes égen amúgy szabad szemmel halványan látszó, 5,4 magnitúdós Khí Tauri csillag este 20:44-kor lép be a Hold mögé annak világos oldalán, majd később, 21:48-kor kilép a sötét oldalon. Igazi, távcsövet próbára tevő csillagfedés ez!
4. A 76 Gem fedése november 20-án
A hónap negyedik ajánlott csillagfedése november 20-a, szerda hajnalán ér majd bennünket, ezúttal egy kevésbé kedvező időpontban. Ekkor a 76 Gem nevű, 5,3 magnitúdós látszó fényességű csillag kap majd főszerepet, amikor hajnali 2:32-kor, a délkeleti égbolton belép az immár csökkenő, 79%-os fázisban lévő Hold világos oldalán. A kilépés a megszokottaknak megfelelően bő egy óra múlva következik be, mégpedig 3:48-kor, amikor is a csillag ismét megjelenik, ezúttal a Hold sötét oldalán. Ekkor a Hold 67 fokos horizont feletti magasságban tartózkodik majd, így akár szobánk ablakából is könnyedén észlelhetjük. Ekkor tehát csak egy binokulár szükséges, meg egy olyan hely, ahonnan éppen látszik a Hold.
5. A Khí Leonis fedése november 24-én
November 24-én, vasárnap bekövetkezik a hónap utolsó, tehát ötödik ajánlott csillagfedése. Ehhez azonban nagyon korán kell felkelni, avagy nagyon későig, csaknem egész éjszaka ébren maradni. Ezen a napon ugyanis az Oroszlán csillagkép khí görög betűvel jelölt, 4,6 magnitúdós látszó fényességű csillaga lép be a Hold mögé a 40%-os fázisúra lecsökkent holdsarló világos oldalán 03:57-kor, majd szűk másfél óra múlva, a már-már reggelinek mondható 5:16-es időpontban kilép a sötét oldalon. Mivel a Hold ekkor is viszonylag magasan, 46 fokos horizont feletti magasságban lesz majd, a megfigyelés ezúttal is végezhető egy délkeleti irányba néző ablakból.
Mindenkit biztatunk tehát, hogy novemberben is nyitott szemmel járjanak az ég alatt, és még ha nem is mind az ötöt, legalább egy csillagfedést próbáljanak meg megfigyelni, ez ugyanis felejthetetlen és nagyon izgalmas élmény!
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet