Hol teli állapothoz közeli, jól látható korongjával, hol vékonyabb, de még mindig könnyen észrevehető C vagy D-alakzatával, hol pedig papírvékony sarlójával hívja észlelésre a csillagászat kedvelőit. Ezúttal, augusztus utolsó két napján a csökkenő holdsarló egyre vékonyabbá válását figyelhetjük meg, amint nevezetes égitestek közelségében halad el. Augusztus 30-án az Ikrek csillagkép Pollux csillaga, 31-én pedig a Rák csillagkép nyílthalmaza, a Praesepe, avagy Jászol-halmaz mellett halad tova az égen. Bár mindkét esemény hajnalban fog bekövetkezni, minden éppen ébren lévőt biztatunk az együttállások megfigyelésére.
Augusztus 30-a
Ezen a napon a Hold sarlója mindössze 15%-os lesz, amint C-betűjével szerényen végighalad szemünk előtt az égen. Hajnali 4 órakor érkezik meg 2 fokkal a Pollux mellé, s szintén a közelségében lesz, mégpedig tőle 1 fokos távolságban egy szabad szemmel is látható, 4,1 magnitúdós látszó fényességű csillag, az Ikrek csillagkép Üpszilon Gem nevezetű csillaga. Ekkor a Hold 20 fokkal a keleti horizont felett tartózkodik majd, így lényegesen könnyebben megfigyelhetjük, mint például a hónap elején vagy akár a következő napon. Ezúttal aki felnéz az égboltra, talán előbb találja meg a fényes Pollux csillagot, és csak később a Hold sarlóját, ugyanis minél vékonyabb égi kísérőnk alakja, annál nehezebben vesszük észre annak ellenére is, hogy látszó átmérőjét tekintve bőven meghaladja a csillagok méretét. Ha tehát megtaláltuk az Ikrek csillagképet, és abban is a Pollux csillagot, attól egy kicsit lefelé, jobbra megleljük keresett C-alakzatunkat. A Hold sarlóját nem csak szabad szemmel, hanem távcsővel is érdemes megfigyelni.
Augusztus 31-e
A nyár utolsó napja szintén szépséges együttállással gyönyörködtet meg bennünket hajnali 4:30-kor. Ebben az időpontban talán már ébren vannak azok, akiknek általában korán kell dolgozni járniuk, így ha véletlenül ezen a napon is felébrednek a szokott időpontban, ne felejtsék el megkeresni a Hold sarlóját. Ekkorra az égi kísérő C betűje 8%-osra csökken, az előző naphoz képest pedig jóval közelebb lesz a keleti horizonthoz, mindössze 15 fokos magasságban. Megkeresése ezért még nagyobb kihívást rejt magában, mint a Polluxszal történő együttállásakor. Augusztus 31-én nem csillaggal, hanem nyílthalmazzal áll együtt Holdunk, mégpedig a Jászol-halmaz néven is ismert, M44-es katalógusszámú Messier-objektummal. A csillagászok számára Praesepe néven ismert halmaz a Hold alatt, kicsit jobbra látható majd. A két nevezett égi objektum egymástól 3,3 fokos távolságban lesz, így ha az egyiket sikerült megtalálnunk, a másik is könnyedén sikerülni fog. A Jászol-halmaz a Plejádokhoz hasonlóan szabad szemes, azonban annál sokkal nehezebben vehető észre 4,5 magnitúdós látszó fényességével. Éppen ezért érdemes távcsövet is magunkkal vinnünk nem csak a holdsarló, hanem a nyílthalmaz megfigyelése miatt is.
Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet