A későn fekvő, bagoly típusú bolygóészlelők eseménytelen időszakot élnek át. Az olyan bolygó-nagyágyúk is, mint a Vénusz, a Jupiter és a Szaturnusz, egy időre átköltöztek a Nap nyugati felére és egyben a Föld hajnali egére.
Persze a koránkelő észlelők nagy örömére – de valljuk be, e csoport tagjai vannak kisebbségben – a minél sötétebb eget kedvelőkkel szemben.Ilyen bolygóínséges időszakban még jobban felértékelődik az, ha mégis mozgást (még ha lassút is) érzékelünk az égen.
Az elkövetkezendő napokban, ha nem is bolygó, de legalább egy törpebolygó ad alkalmat megfigyelni az égbolt mozgalmasságát.
Az (1) Ceres törpebolygó égi útja során jelenleg a Bika csillagkép szarvánál jár, és bő egy hónap múlva már az Ikrek csillagképben fog vendégeskedni.
Ezelőtt azonban még megközelíti a Bika csillagkép 98 Tau jelű csillagát, majd amilyen gyorsan jött, olyan sebesen tovább is áll.
A törpebolygó és a csillag 2022. április 9-én 22:02-kor 6 ívpercre közelíti meg egymást.
Ez körülbelül a Hold átmérőjének az egyötöde, tehát igazán szoros lesz a találkozó.
Egyenlőtlenek versenye
Természetesen ne autóverseny gyorsaságú küzdelemre számítsunk. A Ceres égi mozgása során óránként 54 ívmásodpercet tesz meg. Néhány nap alatt megközelíti, majd el is hagyja versenytársát.
Minél közelebb van egy megfigyelt objektum, annál gyorsabbnak érzékeljük a látóirányunkra merőleges égi mozgását. A naprendszerbeli kisbolygóövben keringő Ceres jelenlegi, 3 csillagászati egység távolságával ez az égi suhanás nem is olyan nagy teljesítmény.
De mi a helyzet a 98 Tau csillaggal?
Neki is, mint minden csillagnak az égen, van úgynevezett saját mozgása. Ez a mozgás a nagy távolságuk miatt jellemzően csak néhány év vagy évtized, de akár csupán évszázadok alatt mérhető ki pontosan.
A 98 Tau 322 fényév távolsága mellett évente csak 54 ezred ívmásodpercet tesz meg az égabroszon.
Összehasonlítva a két versenyzőt: a köztük lévő legkisebb 6 ívperces távolság legyűréséhez a Ceresnek kevesebb mint 7 órára, míg a 98 Taunak csaknem 7000 évre lenne szüksége.
Vigyázz, kész, észlelj!
Hiába tudjuk az égi verseny végeredményét, mindenképpen izgalmas lesz a lelátóról követni a történéseket. Érdemes az április 9-i szoros együttállást követő estéken is megnézni a verseny állását, és rögzíteni észlelőtérképünkön a két játékos helyzetét.
Természetesen elegendő csak a törpebolygó helyzetét feljegyezni az úgynevezett állócsillagokhoz (azaz nagyon-nagyon lassan mozgó csillagokhoz) képest.
Egy legalább 8 cm objektívátmérőjű műszerrel már távcsővégre kaphatjuk az 5,8 magnitúdó fényességű 98 Tau-t, és a jóval halványabb, kereken 9 magnitúdós Cerest.A Ceres nyugati irányból, délről előzi majd a 98 Tau-t.
Mivel a csillag jóval fényesebb, először a 98 Tau-t azonosítsuk be a Bika csillagkép nyugati szarvának a közepén, majd a segítségével már könnyebben megtaláljuk a Cerest is.
Derült eget és egyre kellemesebben meleg estéket kívánunk a verseny követéséhez!
Szerző: Nagy Péter, Bemutató csillagász
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet / Svábhegyi Csillagvizsgáló
A borítóképen: NAGY A VERSENY AZ ESTI ÉGI AUTÓPÁLYÁN. FORRÁS: PEXELS.COM/RUIYANG ZHANG