A Castra kaszkadőrködése: ismét csillagot fed a Hold

A Castra kaszkadőrködése: ismét csillagot fed a Hold

2024 július 22
| Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
Együttállások és csillagfedések tarkítják július hónapját, s rendületlen főkolomposunk, a Hold ismét színpadra lép:

a hónap 22. napján ismét csillagfedéssel örvendezteti meg a csillagos égbolt iránt érdeklődő közönséget. Ezúttal a Bak csillagkép egyik csillaga, a Kastra halad át égi útja során a Hold mögött: 23:14-kor belép az égi korong világos oldalán, majd kicsit több mint fél óra múlva, 23:53-kor megjelenik a sötét oldal peremén. A Hold azonban szokásához híven ismét nem adja könnyen magát: a csillagfedés idején mindössze 12 fokkal lesz a horizont felett, a végére pedig egy kicsit feljebb kúszik az égbolton. Aki szereti a csillagfedéseket, illetve a Holdat, mindenképpen próbálja meg elcsípni a Kastra fedését, és mindamellett, hogy a Kastra láthatatlanságának időszakában se unatkozzon, érdemes gyönyörködni a Hold krátereinek távcsöves látványában.

Sokszoros igazság az, hogy a derült, nyári éjszakák szemlélése mindenféle segédeszközök nélkül is romantikus, szórakoztató, gyönyörködtető látvány. Július 22-én, hétfőn ugyancsak igaznak bizonyul majd ez az állítás, és épp ezért érdemes nem csak az együttállás ideje alatt, hanem egészen sötétedéstől kifeküdni a szabad ég alá. A Hold nem sokkal teli fázisa után lesz akkor, így korongja fényesen ragyog a Bak csillagkép bal oldalán. Aki szereti az állatövi csillagképeket, megfigyelheti a Hold mellett jobbra a Nyilas csillagkép jellegzetes, teáskanna formáját imitáló égi alakzatát, a Skorpió mással összetéveszthetetlen legyezőjét, közepén a fényes Antaressel.

Ha a Holdtól bal felé tekintünk, szintén a horizont közelében elénk sejlik a Vízöntő csillagkép kevésbé felismerhető alakzata, és még tovább haladva ezen a vonalon, gyűrűs bolygónk, a Szaturnusz is integet nekünk. A Szaturnusz látványa már egy binokulárral is szép élmény,  a gyűrűje könnyedén kivehető egy kisebb nagyítású távcsővel.

Miután kigyönyörködtük magunkat a csillagképekben, és az idő is este 11 óra felé jár, érdemes visszatérnünk a Holdhoz. A Bak csillagkép epszilonnal jelölt csillaga, a 4,5 magnitúdós látszó fényességű Kastra ámbár este 23:14-kor belép a Hold mögé, annak világos oldalánál, de az erős holdfény miatt az sajnos nem látható. Később majd a Hold alsó felén, 23:53-kor s sötét pereménél ismét előbukkan. Bár a Kastra csillag szabad szemmel is megfigyelhető a holdfénymentes éjszakákon, a kilépés pillanata egy távcsövön át nézve lehet csak teljes. Az észleléshez éppen ezért mindenképpen érdemes magunkkal vinnünk kedvenc binokulárunkat, vagy egy kisebb távcsövet.

Mindezek mellett nem győzzük hangsúlyozni a jól belátható horizont szerepét az észlelésekben. A Hold ugyanis megint csak viszonylag alacsonyan lesz az égi esemény idején, így aki szeretné látni a Kastra fedését, keressen meg ehhez megfelelő helyet, és jutalmul felejthetetlen élményben lesz része.

 

A képek forrása: Stellarium.

Szerző: Könyves-Tóth Réka, Tudományos munkatárs
CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet