2022 legjobb esti Merkúr-láthatósága következik, ki az ég alá!

2022 április 15
| Szerző: Bacsó Zétény
A Merkúr, mint a Naphoz legközelebb keringő bolygó általában viszonylag nehezen figyelhető meg. A probléma oka könnyen megérthető, ha az alábbi képre tekintünk:  [caption id="attachment_14919" a...

A Merkúr, mint a Naphoz legközelebb keringő bolygó általában viszonylag nehezen figyelhető meg.

A probléma oka könnyen megérthető, ha az alábbi képre tekintünk: 

A Föld és a belső bolygók pályája. Forrás: http://astro.u-szeged.hu/oktatas/csillagaszat/6_Naprendszer/010301Merkur/merkur.html
A Föld és a belső bolygók pályája. Forrás: http://astro.u-szeged.hu/oktatas/csillagaszat/6_Naprendszer/010301Merkur/merkur.html

A Földről nézve a Merkúr legfeljebb 28 fokra képes eltávolodni a Naptól.

A kép elsőre akár becsapós is lehet, és néhány szemfüles olvasó elgondolkodhat rajta, hogy a Merkúrt kicsit „hátrébb tolva” a képen talán nagyobb bezárt szög is elérhető lenne.

Ebben az esetben nyugodtan rajzoljuk le a szituációt egy papírlapra, és bizony meglátjuk, hogy ez a konfiguráció (matematikus nyelven: amikor a Föld–Merkúr szakasz éppen érintőleges a Merkúr pályájára) adja a lehetséges legnagyobb bezárt szöget.

Emlékeztetőül: amikor körbenézünk a horizont mentén, 360 fokos szöget látunk be, és amikor a tekintetünket a horizont egyik pontjától a zeniten keresztül az átellenes pontig mozgatjuk, 180 fokot járunk végig.

Ez utóbbi távolságnak tehát nagyjából 1/6-a az, amilyen messzire a Merkúr elmerészkedhet anyacsillagunktól. Még egyszerűbben: ha kinyújtjuk a kezünket, és egy nagyaraszt mutatunk az ujjainkkal, akkor ennek a nagyarasznak a hossza nagyjából megadja azt a 28 fokot.

De miért baj ez a 28 fok? Hiszen az gombócból is sok …

Azért, mert ez a Naptól mért maximális kitérés: a kis Merkúr ennél csak közelebb lehet, messzebb nem.

Márpedig könnyen belátható, hogy egy távcsőben a Nap mellett arasznyira vagy közelebb keresgélni a Naprendszer legkisebb bolygóját, nos, nem kellemes móka…

Ezt tetézi, hogy a 28 nem is 28 fok, mindössze 18-20. A Merkúr kedvező láthatóságai, amikor az ekliptika a legmeredekebben hajlik a látóhatárhoz, így a legmagasabban van a bolygó tavasszal este napnyugta után, vagy ősszel hajnalban, napkelte előtt vannak.

Északi féltekénkről nézve a Merkúr pályája pedig épp olyan, hogy a tavaszi esti, és őszi hajnali láthatóságok során a Merkúr mindössze 18-20 fokra távolodik csak el a Naptól.

Így hazánkból a legjobb Merkúr láthatóságok során is nagy arasz helyett csak egy kis araszra távolodnak el.

(Igen, a déli féltekéről pont a kedvező láthatóságok során 28 fokos a kitérés, indulhatunk is Merkúrt lesni Namíbiába!)

Idén áprilisban azonban pompás Merkúr-szezon van, a Hermész isten latin megfelelőjéről elnevezett égitest ugyanis éppen közelít a legjobb esti láthatóság és a maximális kitérés felé.

Az események ráadásul viszonylag gyorsan történnek, ezért is foglaltuk össze a legizgalmasabb pillanatokat:

Megfigyelési tippek és akcióterv:

Április 15: Első észlelések a kövér Merkúrról.

Megjelenik bolygóhírnökünk az esti égen! A polgári szürkület kezdetekor, 20:07-kor ugyan még csak bő 6 fokkal jár a horizont felett, 13,6 fokos kitérésben. A 82%-os majdnem telimerkúr 5,7” átmérőjű és -1,2 magnitúdós fényességű.

Megfigyelése kihívás, lehet, hogy binokulárral, vagy keresőtávcsővel fogunk csak a nyomára akadni.

Április 20: Szabadszemes Merkúr az esti égen!

A polgári szürkület kezdetekor, 20:15-kor már komoly, 10 fokos magasságban nyújtózkodik egünkön, lassan 18 fokra jár a Naptól. A 66%-os bolygó felszíne talán most figyelhető meg a legjobban.

Még elég nagy hányada megvilágított, és már elég messze van a Naptól. 6,3”-es átmérőjéhez -0,7 magnitúdós fényesség társul. A bolygó már szabad szemmel is megfigyelhető az esti, nyugati ég alján.

Április 25: A félmerkúr napja!

Dichotómiába ért a bolygó, éppen a fele van megvilágítva! A polgári szürkület kezdetekor, 20:23-kor már 12 fok magasan jár, 20 fokos Naptól való kitérés mellett. A pontos fázisa 49%, míg átmérője tovább hízik, egészen 7,2”-re!

Fényessége még kellemes, -0,2 magnitúdó. A bolygó most figyelhető meg a legjobban.

A megvilágított félteke külső pereme mentén világos, kisugárzó foltokat, a sötétebb fény-árnyék határ mentén pedig sötét medencéket láthatunk. Mindehhez szükségünk van egy legalább 10-15 centiméter átmérőjű, jó minőségű távcsőre, legalább 200-250x nagyításra, és egy narancsszínű szűrő is sokat segíthet. A Merkúr az este látványos fénypontja szabad szemmel is, 9 óra körül, 6 fokos magasságban kifejezetten feltűnő narancssárgás planéta.

Április 29: Maximális kitérés.

Bolygónk fél kilenckor, a polgári szürkület kezdetén bő 12 fokkal a horizont fölött jár. 20,6 fokra távolodott el a Naptól, ez a legnagyobb kitérése. Bár a fogyó fázisú (36%) bolygó mérete tovább nő (8,0”), fényessége lassan csökken, már csak 0,4 magnitúdós. Azonban még szabad szemmel is feltűnő jelenség, távcsővel pedig kifejezetten látványos a 36%-os, kövér Merkúrsarló.

Felszíni alakzatok még jól látszhatnak rajta. Belső bolygónk innentől gyors halványodásba és mélyrepülésbe kezd, ugyanakkor az egyre vékonyabb sarlója egyre nagyobb élményt nyújthat a Merkúrsarló-vadászoknak

Május 5: Merkúrsarló-trófea!

Kihívás számba megy a mindössze 21%-os merkúrsarló megpillantása ezen a napon. 20:53-kor, mire a Nap 8 fokkal a horizont alá kerül, Merkúrunk már csak 8 fokkal van fölötte. Bár kitérése még bő 18 fokos, már elég halvány, mindössze 1,3 magnitúdós összfényességű. Kárpótol viszont hatalmas, 9,4”-es mérete!

Ha sikerül elcsípnünk a következő három napban, hajthatunk a 18%-os és a 16%-os és 14%-os Merkúrsarlóra is, utóbbi már csak 1,9 magnitúdós, de 10,1” átmérőjű!

Nagy élmény egy ilyen vékony Merkúr-tünemény megpillantása, így érdemes május 8-án 21:04-kor megpróbálkozhatunk az 5 fok magasan remegő bolygó távcsővégre kerítésével.

Ha távcsöves észlelést készítünk, készítsünk korongrajzot is, ehhez mintát itt  találunk.

Egy kiváló rajz látható alább:

Cseh Viktor 2014. május 24-én, Nagyvarsányból készített észlelése. A jó rajzhoz jó műszer kell: itt egy 102/1000-es akromát üzemelt 250-szeres nagyítással, az átlagosnál picit jobb égbolt mellett. Forrás: https://eszlelesek.mcse.hu/pdf/bolygo_merkur.pdf
Cseh Viktor 2014. május 24-én, Nagyvarsányból készített észlelése. A jó rajzhoz jó műszer kell: itt egy 102/1000-es akromát üzemelt 250-szeres nagyítással, az átlagosnál picit jobb égbolt mellett. Forrás: https://eszlelesek.mcse.hu/pdf/bolygo_merkur.pdf

Nem vitatható, hogy az április vége most a Merkúr-szezon kezdete is egyben, az év legjobb esti Merkúr láthatósága!

Használjuk ki, Merkúrra fel!

 

Szerző: Bacsó Zétény, Tudományos segédmunkatárs / Amatőrcsillagász

CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet / Svábhegyi Csillagvizsgáló

 

A borítókép forrása: https://www.dpreview.com/forums/thread/4265871?fbclid=IwAR30X2uP2coZ69UyCNIaygs0VT-ZjUFaH6g0SyJ7yMOizitw1vhB899u4VI